آیین چینی تائویسم؛ زندگی هماهنگ با طبیعت

تاریخ ۱۹ آگوست ۲۰۲۰، ساعت ۱۴:۲۹
زمان مطالعه ۲ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۲ نظر

آیین چینی تائوئیسم، نظام قدیمی تفکر است که با آموزه­‌های لائوتسو شروع می­‌شود و نقل شده که او کتاب  « تائوته چینگ » را بین قرن­‌های ششم و چهارم قبل از میلاد نوشته است. او نوشت که هر چیزی در طبیعت، نمادی از نظم طبیعی امور است، از کوه­‌ها و صخره‌­ها تا درختان و رگبرگ­‌های درون برگ‌­هایشان. تائوئیسم از بی­‌عملی (وو-وی) صحبت میکند. بی عملی یعنی کاری و عملی برخلاف طبیعت صورت نگیرد. یین و یانگ اصطلاحاتی هستند که در تائویسم معنایی متضاد را نشان می‌دهند ولی نیروهای متوازنی مثل مذکر و مونث هستند.

سنگ نتراشیده در تائویسم

لائوتسو از تخته سنگ نتراشیده‌ای صحبت می‌کند که توده‌ای است که پیوسته مرتب تغییر کرده. در هنر، نمادپردازی این توده اغلب صخره بدقواره‌‌ای از اشکالی است که هرگز این اشکال تکرار نمی‌شود. چنین سنگ‌هایی اغلب جمع آوری شده و در باغ‌ها به عنوان نمادی از جهان در شکل مینیاتوری قرار داده میشوند.

رگبرگ‌های طبیعت

فهم و درک از مسیرها و از رگبرگ‌های پخش شده در درون اشیای طبیعی نظیر درختان و برگ‌ها از امور بسیار چشمگیر در آیین تائویسم است و یا مسیرها و رگه‌های «اژدهای» فلز که در درون زمین پخش است. همه آن‌ها نمادی از یگانگی و وحدت در زندگی و توازن طبیعی یین و یانگ است.

یشم تائو

یشم در تائویسم، ذات آسمان است و نقل شده که از منی اژدها شکل یافته است. یشم نمادی از اشرافیت، کمال و جاودانگی است.

نقاشی آیین تائویسم

در آیین چینی تائویسم عناصر زمین، چوب، آتش، فلز و آب به شکلی نمادین در هنر استقاده می‌شود تا نشانگر ذات آن شیء باشد. خاک به معنای زمین است. آتش به صورتی نمادین در نقاشی با دوده نشان داده می‌شود و آب با مواد نقاشی مخلوط می‌شود.

لائوتسو؛ از خدایان دین تائویسم

آموزه‌های لائوتسو بنیانی برای تائوئیسم است.اما چیزهای کمی راجع به او میدانیم. احتمالا در قدیم الایام متولد شده. ربش‌های خاکستری و گوش‌های بزرگی به نشانه خردمندی داشته. در این تصویر او بادبزنی در دست دارد که نمادی از چگونگی انتشار یافتن تائوئیسم و نجات طالبان است. ممکن است نمادی از کمال جهان هم باشد. تائویست‌ها اوارا به مقام خدایی می‌رسانند و هاله اطراف سر او به معنای تقدس اوست.

یین و یانگ

دنیای طبیعی در دو واژه مکمل یکدیگر یعنی یین و یانگ دیده می‌شود که نیروهای متفاوتی دارند. شکل نشان داده شده در اینجا شکلی نمادین است. آنها نشاندهنده دو نیمه تائو هستند. یین، مونث، تاریک، منفعل، پایین و شب است. در صورتی که یانگ، مذکر، روشن، قوی، بالا و روز است.  برای مثال می‌توان یین را در دره‌ها دید در صورتی که کوه‌ها یانگ هستند.

کتاب تائویسم؛ آی چینگ

در آیین چینی تائویسم کتاب تغییرات، آی چینگ هم نامیده می‌شود و اثری قدیمی است. سه خطی‌ها و شش خطی‌های آن به معنای خصوصیات یین و یانگ است که هتوز هم برای مقاصد غییگویی استفاده می‌شود که بر زمانی دلالت دارد که عمل می‌شود و وقتی که برای پیروی مسیر طبیعت، عمل نمی‌شود. هشت سه‌خطی وجود دارد که سه خطی‌ها می‌توانند شش خطی هم باشند.

نظرات
دیدگاه‌ها

۲ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

  1. محمّدرضا ۲۱ آگوست ۲۰۲۰

    خسته نباشی مث همیشه کامل و جامع✍🏻

    • رعنا عباسپور ۲۱ آگوست ۲۰۲۰

      مرسی ممنون🙏🙏

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

شینتو؛ دینی که ارواح آن در مکان‌هایی نظیر غارها و چشمه‌ها سکونت می‌کنند.
شینتو؛ دینی که ارواح آن در مکان‌هایی نظیر غارها و چشمه‌ها سکونت می‌کنند.

شینتو یک آئین ژاپنی است که تاکید بر زندگی هماهنگ با طبیعت دارد. چشم انداز اطراف ما، اقیانوس ها، غاره...

رعنا عباسپور
تاریخ ۹ ماه پیش
معرفی فیلم Knowing ؛ پیشگوییِ  آخرالزمان
معرفی فیلم Knowing ؛ پیشگوییِ آخرالزمان

“Knowing” فیلمی با محوریت آخرالزمانی است که روایتگر داستانی غمگین و تلاش منجی‌ها ( انتخاب شوندگان) ...

رومینا مبیّن
تاریخ ۹ ماه پیش
معرفی فیلم Along with the Gods ؛ 7 دادگاه جهان پس از مرگ
معرفی فیلم Along with the Gods ؛ 7 دادگاه جهان پس از مرگ

آیا همه ی انسان ها علی الخصوص انسان هایی با روح پاک و فداکار ، مستحق زندگی دوم هستن؟ به نظرتون اونها...

رومینا مبیّن
تاریخ ۱ سال پیش