ترکیب بندی در عکاسی

ترکیب بندی در عکاسی +

تاریخ ۶ جولای ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۲۹
زمان مطالعه ۴ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۰ نظر
ترکیب بندی در عکاسی

یکی از مباحث خیلی خیلی مهم توی عکاسی ترکیب بندی یا کمپوزیسیون هست. امروز میخوایم راجب ترکیب بندی توی بخش دوم با هم صحبت کنیم و یاد بگیریم.

اگر مقاله قبلی رو نخوندید پیشنهاد میکنم قبل از هر کاری مقاله ترکیب بندی در عکاسی رو بخونید و بعد بیاید سراغ این مقاله…

اول از هر چیز توی این مقاله میخام به این اشاره کنم که هنر ترکیب بندی دقیقا به دید شما بستگی داره و شما هر چی دید باز تری نسبت به دنیا داشته باشید باعث میشه که چیز های بیشتری رو ببینید و در نتیجه ترکیب بندی بهتری توی عکس هاتون داشته باشید.

یعنی مهم ترین ابزار شما توی عکاسی چشم شماست و نه هیچ چیز دیگه

بافت ها

بافت ها خود به خود جذاب هستند هم برای بیننده که تصاویر را میبیند و هم برای عکاس که عکس را میگیرد پس استفاده از بافت ها توی تصاویر باعث میشود که جلوه و جذابیت خاصی به عکسمان بدهیم.

عکسی از ادوارد بیرتنسکی
عکس بالا از ادوراد بیر تنیسکی است که از بافت و رنگ یک کوه گرفته شده و اگر به بافت ها دقت کنید متوجه این قانون مهم و سازنده میشید.

همچنین استفاده از بافت ها در فور گراند (چیزی که در جلوی تصویر میبینیم ) و بک گراند (چیزی که در پشت سوژه میبینیم) تصاویر نیز تاثیر بسیار بالایی دارد. که توی عکس زیر اون رو میبینیم .

راهرویی که مردی از آن رد میشود.

مینیمالیسم

مینیمالیسم به شکل ساده تر یعنی عکس های بسیار ساده…یعنی سادگی و ساده گرایی…یعنی گرفتن عکس با زمینه غیر پیچیده…یعنی تمرکز اصلی عکس را فقط روی سوژه بگذاریم…این نوع عکاسی بسیار خاص است و طرفداران بسیار زیادی نیز دارد و توضیح کار مینیمالیسم خود به اندازه یک مقاله کامل مطلب دارد.

پسری در آب
دست روی آب

همچنین در این نوع عکاس میتواند سوژه بسیار ساده تر باشد و هرچه عکس ساده تر باشد به عکس مینیمال نزدیک تر است.

قانون فضای دید

این قانون بسیار جالب است و من به شخصه رعایت کردن اون رو توی عکاسی های پرتره به شدت لازم میدونم چون هزاران بار شده بر خلاف این قانون عکاسی کردم و عکس اون چیزی که میخاستم نشده.

دختری در بالکن

حالا قانونش چجوریه؟ به عکس بالا نگاه کنید متوجه میشید که دید مدل به سمت راست نگاه کرده پس باید فضای ست راست هم بیشتر باشه چون چشم انسان خود به خود خط دید سوژه رو دنبال میکنه. حال تصور کنید عکس به صورت زیر بود و خودتون عکس هارو با هم مقایسه کنید…

همچنین این قانون در عکس زیر حرکت کشتی رو نشون میده و فضای خالی روبروی کشتی حس بهتری رو توی بیننده القا میکنه…

کشتی

بازی با سایه ها

استفاده خلاقانه و درست از سایه ها توی عکاسی شما رو به یک عکاس حرفه ای و خلاق تبدیل میکنه واین تکنینک هم توی عکاسی پرتره جذابیت بالایی رو به ارمغان میاره.

سایه ها
سایه ها

توازن در صحنه

گاهی اوقات استفاده از تکنیک خطوط یک سوم باعث میشود که عکس ما خالی و تهی به نظر برسد برای همین ما دنبال عنصری میگردیم که به توازن عکس ما کمک کند (این یک مهارت اکتسابی است که شما طی تمرین های زیاد میتوانید توازن یک عکس را درک کنید)

شاید بگید که این قانون هم بر خلاف قانون فرد ها هست و هم قانون فضای خالی ولی من اون موقع میگم که همونجور که توی مقاله اول گفتیم همه چیز به خلاقیت شما بستگی داره و رعایت کردن این نکات گاهی باعث بهتر شدن عکس ها میشه و همیشه مجبور به رعایت کردنشون نیستید

توازن
توازن

رنگ بندی خاص

تئوری رنگ چیزی است که همه ی طراحان گرافیک، طراحان مُد و طراحان داخلی با آن آشنا هستند. ترکیب های رنگی خاصی یکدیگر را بخوبی تکمیل می کنند و می توانند از لحاظ بصری بسیار قابل توجه باشند.پس باید رنگ ها را به خوبی بشناسید و به کنار هم قرار دادن آنها مانند یک طراح گرافیک منظره های بی نظیر خلق کنید.(یک عکاس چیزی از یک طراح گرافیک کم ندارد.)

رنگ ها

سوژه به مقدار لازم

سعی کنید تا حد امکان کادر را پر کنید از سوژه به طوریکه کل کادر پر بشه…

این کار در مواقع خاص خیلی خوب است و به بیننده کمک میکند چیز هایی رو در سوژه ببیند که از فاصله دور قابل تشخیص نیست و تمرکز اصلی عکس روی یک چیز باشد.

مرد
فیل

نسبت طلایی

این روش چیزی شبیه یک نسخه کمی پیچیده تر از قانون یک سوم است. به جای یک شبکه منظم، کادر عکس به یک سری مربع، مانند نمونه ی زیر، تقسیم می شود. سپس شما می توانید از این مربع برای رسم مارپیچی که شبیه پوسته ی حلزون است استفاده کنید. این طرح «مارپیچ فیبوناچی» نامیده می شود. مربع ها به جایگذاری عناصر در صحنه کمک می کنند و مارپیچ به ما ایده می دهد که صحنه چگونه جریان یابد. این چیزی شبیه یک خط هدایتگر نامرئی است.

خوب، من باید در اینجا اعترافی بکنم. من واقعا هرگز هدفمند عکسی را با استفاده از نسبت طلایی نگرفته ام. وقتی که به عکس هایم دوباره نگاه می کنم، متوجه می شوم که گهگاهی تصادفا از این روش استفاده کرده ام.

مرد
افتاب

در ذهن داشتن این همه قانون و نوشته تو زمانیکه شما برای عکاسی بیرون میرید قطعا سخت و دشوار خواهد بود…پس همونطور که گفتم تمرین کنید و میتونید هر بار یکی از این نکته ها رو توی ذهن داشته باشید و اون رو تمرین کنید و یا به هدف تمرین یکی از این قانون ها بزنید بیرون برای عکاسی تا به مرور توی نا خودآکاهتون ثبت بشه… پس تمرین کنید و تمرین کنید و عکس ببینید…

نظرات
دیدگاه‌ها

۰ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

مثلث طلایی، قانونی که هر کسی که عکاسی میکند باید بداند…
مثلث طلایی، قانونی که هر کسی که عکاسی میکند باید بداند…

همونطور که از اسم مثلث طلایی پیداست شامل سه بخش یا سه راس میشه که ما توی عکاسی با اونها بیشتر از اجز...

هنر میان سنگی و راز نقاشی‌های پناهگاهی
هنر میان سنگی و راز نقاشی‌های پناهگاهی

دوره‌ی انتقال پارینه سنگی به نوسنگی یا زندگی غارنشینی به اولین روستاها و تمدن‌های بدوی را «میان سنگی...

ثـنـا مرزبان
تاریخ ۱۰ ماه پیش
هنر پارینه‌ سنگی و ردپای اولین آیین جادویی
هنر پارینه‌ سنگی و ردپای اولین آیین جادویی

“Paleolithic” پارینه سنگی یا دیرینه سنگی که از۳/۳ میلیون سال پیش و تا ۱۲ هزارسال قبل از میلاد ادامه ...

ثـنـا مرزبان
تاریخ ۱۱ ماه پیش