دین

دین چیست؟ و نخستین دین جهان کدام است؟

تاریخ ۲۳ می ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۱۸
زمان مطالعه ۳ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۱۵ نظر
دین

 دین چیست؟ چرا وقتی از ما می‌پرسند دینتان چیست، بدون مکث آن را به زبان می‌آوریم؟ آیا تابه‌حال به معنا و مفهوم خود دین توجه کرده‌ایم؟پس بیایید به چیستی دین، معنای لغوی آن، اصطلاح آن و تعاریف متعدد دین از علما، دانشمندان و جامعه شناسان جهان بپردازیم.

تعریف

دین واژه‌ای است عربی که در لغت به معنای اطاعت، جزا، خضوع، پیروى و تسلیم و … آمده و اصطلاحاً به معنای اعتقاد به آفریننده‌ای برای جهان و انسان و مجموعه عقاید، اخلاق، قوانین و مقرراتى است براى امور جامعه انسانى و پرورش انسان‌ها. گاهى همه این مجموعه، حق و گاهى همه آن باطل و زمانى مخلوطى از حق و باطل است. اگر مجموعه حق باشد آن ‌را دین حق و در غیر این صورت آن‌ را دین باطل و یا ترکیبی از حق و باطل می‌نامند.

نتیجه

کسانی که معتقد به آفریننده نیستند و پیدایش پدیده‌های جهان را تصادفی و یا صرفاً مادی و طبیعی می‌دانند «بی‌دین» نامیده می‌شوند و کسانی که معتقد به آفریننده‌ای برای جهان هستند هرچند عقاید و مراسم دینی ایشان، توأم با انحرافات و خرافات باشد «با دین» شمرده می‌شوند.

تعاریف متعدد دین

ازنظر دانشمندان اسلامی:

ازنظر این دانشمندان دین، دین وحیانى والهی است که پایه و اساس آن‌ها بر وحى و پیام الهى استوار است و ریشه در غیب دارند. به عبارتی مجموعه تعالیم و دستورالعمل‌هایی که خداوند به ‌وسیله وحی و با واسطه پیامبران برای تأمین سعادت همه ‌جانبه انسان‌ها فرستاده است. دانشمندان، مفسران و اندیشمندان جهان اسلامی نیز دراین‌باره سخنانی گفته‌اند.
به‌عنوان نمونه:
استاد مطهری رحمه‌الله علیه می‌نویسد: اصول مکتب انبیاء که دین نامیده می‌شود یکی بوده است و آن اسلام است و اسلام نام دین خداست که یگانه است، همه پیامبران برای آن مبعوث شده‌اند و به آن دعوت نموده‌اند. و سید مجید ظهیری می‌نویسد: دین مجموعه تعالیمی است که از طریق غیرعادی کسب معرفت، یعنی وحی به دست می‌آید.

ازنظر دانشمندان و جامعه شناسان سکولار غربی:

جامعه شناسان غربی می‌گویند: دین انسان‌ها به‌صورت تکاملی رشد نموده است و از طبیعت پرستی شروع‌شده تا به بت‌پرستی و در آخر به خداپرستی رسیده است. تنوع تفسیرهای سکولاریسمی از دین به‌گونه‌ای است که اندیشمندان، انسان‌های سکولار غربی را وادار کرده تا اعتراف کنند که: «اصطلاح دین داراى یک معناى واحدی نیست که موردقبول همه باشد.» بلکه پدیدارهاى متعدد فراوانى به نام دین وجود دارد که به‌گونه‌ای باهم ارتباط دارند. سکولاریسمی از دین دارای صدها تعریف است که به گونه‏هاى مختلفى تقسیم‌پذیرند و روزبه‌روز بر تعداد این تعریف‌ها و برداشت‌های سکولاریسمی از دین افزوده می‌گردد.

به‌عنوان نمونه:

۱)تعریف روان‏شناختى: «دین احساسات، اعمال و تجربیات افراد در هنگام تنهایى، آنگاه‌که خود را در برابر هر آنچه الهى مى‏نامند، مى‏یابند» (ویلیام جیمز).

۲)تعریف جامعه‌شناختی: «مجموعه‏اى از باورها، اعمال و نهادهاى دینى که افراد بشر در جوامع مختلف بناکرده‌اند» (تالکوت پارسونز).

۳)تعریف طبیعت‌گرایانه: «دین همان اخلاق است که احساس و عاطفه به آن تعالى، گرما و روشنى بخشیده است» (ماتیو آرنولد).۴)تعاریف دینى مانند: «دین اعتراف به این حقیقت است که کلیه‌ی موجودات تجلیات نیرویى هستند که فراتر از علم و معرفت ماست» (هربرت اسپنسر).

بنابراین

ادیان بسیار پیچیده هستند. بنابراین شرط عقل آن است که هیچ‌وجه منفردی را تعریف کامل دین تلقی نکنیم. بااین‌حال این امکان وجود دارد که با توجه به ویژگی‌های عامی که در ساختار تمام ادیان، مشترک به نظر می‌رسد، تعریفی کارآمد از دین به دست دهیم.

تعریف جامع دین

می‏توان تعریف جامع دین را ارائه کرد و چنین گفت: دین حق و جامع، دینی است که پاسخگوی همه نیازهای جسمی و روحی، دنیوی و اخروی و مادی و معنوی انسان باشد و همه قوانین و برنامه‏های لازم برای رسیدن به این هدف متعالی را بیان کرده و این دین جامع و کامل که آخرین و کامل‏ترین دین از سلسله ادیان الهی و آسمانی هم است دین اسلام هست.
درعین‌حال، با تأثیر پذیرفتن انسان از زمانه و محیطی که به‌سرعت دگرگون می‌شود، جایگاه، نقش و عملکرد دین نیز دگرگون خواهد شد.

نخستین دین جهان

نخستین دین بر اساس آنچه در قرآن، (معجزه محمد) و همچنین تورات و انجیل آمده، یکتاپرستی بوده ‌است که آدم نخستین پیامبر و انسان روی زمین، بر این دین بوده است؛ اما انواع بت‌پرستی‌های مصنوعی و طبیعی به دلایل متفاوت به وجود آمده‌اند که برخی از آن‌ها نیز بت را نماینده خدا می‌دانستند. در این میان، آخرین و تکامل‌یافته‌ترین مذهب بت‌پرستی، بت‌های مصنوعی با سیمای بشری بوده است.

نظرات
دیدگاه‌ها

۱۵ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

 1. Sana Frjpr ۲۳ می ۲۰۲۰

  خیلی زیبا بود متنت. دستت درد نکنه😍

  • رعنا عباسپور ۲۳ می ۲۰۲۰

   مرسی عزیزم❤

 2. مینا ۲۳ می ۲۰۲۰

  مطلب مفید و جذابی بود👏

  • رعنا عباسپور ۲۳ می ۲۰۲۰

   مرسی ممنون🥰

   • نسرین پوراکبر ۲۴ می ۲۰۲۰

    مطلب خوبی بود👌دستت درد نکنه😍

    • رعنا عباسپور ۲۴ می ۲۰۲۰

     مرسی گلم 😍

  • شیرین گوزل‌زاده ۲۴ می ۲۰۲۰

   مطالب خیلی مفید و خوبی بودن 👌🏻دستت درد نکنه 😍🌹

  • بیتا ۲۴ می ۲۰۲۰

   جالب بود👌

   • رعنا عباسپور ۲۴ می ۲۰۲۰

    🙏😍

 3. شادی ۲۴ می ۲۰۲۰

  متن بسیار خوبی بود.👏🏽👏🏽

  • رعنا عباسپور ۲۴ می ۲۰۲۰

   مرسی عزیزم🤩

 4. ساناز ۲۴ می ۲۰۲۰

  خیلی مفید و کامل بود مرسی گلم 😍❤

  • رعنا عباسپور ۲۴ می ۲۰۲۰

   ممنون عزیزم😊

 5. یگانه ۲۴ می ۲۰۲۰

  متن بسیار عالی بود👌👌👌

  • رعنا عباسپور ۲۴ می ۲۰۲۰

   ممنون گلم😍

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

معرفی فیلم Upgrade ؛ جادوی هوش مصنوعی
معرفی فیلم Upgrade ؛ جادوی هوش مصنوعی

"ارتقا" یک اثر اکشن – ترسناک سابرپانک وحشیانه که داستان اصلی اون با جذابیت نه چندان جالب و همراه ب...

رومینا مبیّن
تاریخ ۱۰ ماه پیش
نمادهای مورداستفاده‌ی دین یهودیت
نمادهای مورداستفاده‌ی دین یهودیت

وقتی در مورد دین یهودیت در مرورگر جست‌وجو می‌کنیم با نمادهای زیادی روبه‌رو می‌شویم که هر یک ویژگی‌ها...

رعنا عباسپور
تاریخ ۹ ماه پیش
‌The Last of Us II: ازعرش تا فرش!
‌The Last of Us II: ازعرش تا فرش!

۳۷ روز تا انتشار دومین بخش شاه ماهی کمپانی ناتی داگ یعنی "آخرین بازمانده از ما ۲"باقی مانده است و د...