شینتو؛ دینی که ارواح آن در مکان‌هایی نظیر غارها و چشمه‌ها سکونت می‌کنند.

تاریخ ۲۷ آگوست ۲۰۲۰، ساعت ۲۱:۲۱
زمان مطالعه ۲ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۲ نظر

شینتو یک آئین ژاپنی است که تاکید بر زندگی هماهنگ با طبیعت دارد. چشم انداز اطراف ما، اقیانوس ها، غارها، کوه ها، گل ها همگی بخشی از توازن متعادل در زندگی است. این هماهنگی در آیین شینتو نمادین است و پیروان سعی بر باقی نگه داشتن آن دارند.

خاستگاه‌های شینتو قدیمی است و عمیقا با اسطوره‌شناسی ژاپنی پیوند دارد.  این دین بر ارواح زیادش (کامی) تمرکز دارد. برای مثال هرگونه بی‌توازنی که به وجود آید مثل افتادن یک درخت یا کشتن یک حیوان،  به صورتی نمادین از طریق آئینی و تطهیر، ترمیم می‌شود.

عبادتگاه شینتو

محل اصلی عبادت دین شینتویی در عبادتگاه است. توری یا دروازه‌ای مقدس که هرکس از آن عبور کند به عبادتگاه وارد می‌شود. نمادی فوری و بلادرنگ و قابل تشخیص است که نشان‌دهنده معبری به حوزه‌ای مقدس است. این دروازه آب را با آسمان و خشکی پیوند می‌دهد که دلالت بر توازن در طبیعت دارد.

نمادهای دین شینتو

سه نمادی که در عبادتگاه‌های شینتو یافت میشود: گردنبندی از مهره‌های ماگاتاما، ( اشیایی کوچک که ابتدا از سنگ‌های ابتدایی به عنوان جواهر می‌ساختند و بعد‌ها تنها از پشم ساخته می‌شد و در مراسم مذهبی به کار می‌رفت. ) که حاکی از شفقت است و توسط آمارتراسو یا ایزدبانوی خورشید حمل می‌شد. آینه فلزی یا حقیقت که به وسیله آن آمارتراسو از غارش،  اغوا کرده شد و به دام انداخته شد.  شمشیر قدرت که به وسیله‌ی خدای سوسانو یافت شد و بعدها اولین امپراتور ژاپن صاحب آن شد.

باغ یا تزئین گل

آرمان‌های شینتو در مورد هماهنگی با طبیعت، اساس آداب و رسوم سنتی است نظیر طرح باغ و تزئین گل که مقیاس کوچکی از هماهنگی با جهان را نمادپردازی می‌کند.

دایکوکو

خدایان ژاپنی با نماد‌های تمول و فراوانی همراه می‌شوند. در اینجا خدای شینتویی دایکوکو در حالی تصویر شده که بر گونی برنج نشسته و یک چکش چوبی در دست دارد که برای برآورده کردن آرزو‌ها یا آوردن اقبال خوب به کار می‌رود.

ارواح شینتو

در شینتو موجودات مقدسی را که دلالت بر هر چیزی به صورت هیبت برانگیز یا فوق‌ا‌‌لعاده دارند، کامی می‌نامند. مهمترین آنها آماتراسو است.  اما این نام به همه‌ی ارواج داده شده است فارغ از این که خوب باشند همچون ایناری یا بد همچون کاگو-زوچی که به دستور و اجازه او خانه‌ها میسوزند.

ایناری

مسئول برداشت خوب و رفاه است. ایناری یک جواهر دارد که همه آرزوها را محقق می‌سازد ودو روباه سفید با او همراهی دارند. که نمادی از قدرت به عنوان پیام آورآن او هستند.

آماتراسو

روشنایی ایزدبانوی خورشید، اغلب با پرتوهایی که از سر او ساطع می‌شود. مشخص می گردد این باور وجود داشت که او جد امپراتور است.

خدایان کوه

بیشتر کوه‌ها و آتشفشان‌ها، خدایان یا ارواح خودشان را دارند که قدرت آن‌ها را تشخص و تجسم می‌بخشد.

خدایان آتش

روح آتش یا کاگو-زوچی مخوف است و ژاپنی‌ها به او احترام می‌گذارند. او همیشه به مانند مرد جوان قدبلندی تصویر می‌شود که اغلب سینه‌اش عریان است اما همیشه بر آن شعله‌های آتش است و فقط خودش می‌تواند آن را مهار کند، چون آتش برای خانه‌های چوبی، تهدیدی واقعی است. خشم این خدا را با انجام منظم آئین فرو می‌خوابانند.

نظرات
دیدگاه‌ها

۲ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

  1. محمّدرضا ۲۸ آگوست ۲۰۲۰

    خسته نباشی ⁦👌🏼⁩

    • رعنا عباسپور ۲۸ آگوست ۲۰۲۰

      ممنون🧡

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

سریال DARK ؛ سیاهچال سفر در زمان
سریال DARK ؛ سیاهچال سفر در زمان

سریال DARK؛ تا حالا این پارادوکس استاد ژوانگ‌ رو شنیدین؟ “رویایی دیدم که در اون یک پروانه بودم...

سنا فرج پور
تاریخ ۱ سال پیش
هنر نوسنگی ، یک قدمی تمدن
هنر نوسنگی ، یک قدمی تمدن

نوسنگی در همه جای جهان هم‌زمان به وجود نیامد، نوسنگی در خاورمیانه و هلال حاصلخیز زودتر از اروپا شکل ...

ثـنـا مرزبان
تاریخ ۱۰ ماه پیش
نشان‌واره‌ی دین اسلام!
نشان‌واره‌ی دین اسلام!

وقتی ادیان را مطالعه می‌کنیم با نمادها و یا آرم‌هایی مواجه می‌شویم که بیانگر یک دین واحد است، می‌خوا...

رعنا عباسپور
تاریخ ۱۰ ماه پیش