دین قبالا

قبالا؛ دین کمتر شناخته شده‌

تاریخ ۷ آگوست ۲۰۲۰، ساعت ۲۲:۳۹
زمان مطالعه ۳ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۴ نظر
دین قبالا

پیروان دین قبالا که شاخه ای از عرفان یهودی است، معنای پوشیده و پنهان تورات یا همان پنج کتاب اول عهد عتیق را شرح می­‌دهند؛ تا به ارتباط معنوی بیشتری با خداوند نایل شوند. قبالا نظام باطنی گرای بسیار پیچیده ای است که از نمودارها, نمادها و عددشناسی استفاده می­‌کند. در اصل سنتی شفاهی بوده اما از حدود قرن سیزدهم در ادبیات ظاهر می­‌شود که از میان نوشته‌های آنان, می­‌توان زوهر را نام برد که مهم‌­ترین اثر است.

خدای قبالا

قبالائیان مفهومی ثنوی از خداوند دارند: خداوند نامحدود، آن خدایی نیست که در نیایش‌­ها مورد خطاب قرار می­گیرد و خداوندی که افراد مومن با او ارتباط برقرار می­‌کنند، خداوند آشکار و متجلی و خدایی فعال است. عنصر مهم قبالا، استفاده از مراقبه است که در طول آن شخص قبالایی بر روی یکی از نمادهای قبالایی یا نمودارهای استفاده شده برای حضور خداوند تمرکز می­‌کند، یا در ذهن متصور می­‌سازد.

سفیروت

نمودار زیر، نمایشی نمادین از درخت حیات است که اغلب در فبالا معکوس می‌شود و ریشه آن در آسمان قرار می‌گیرد. این درخت، سفیروت را نشان می­‌دهد که امری اصلی و مرکزی در تقکر قبالایی است و تشان­‌دهنده گذار و توسعه خداوند از نامحدودیت پا تبدپل خدای ناشناخته به خدای فعالی است که جهان را خلق کرد. هر 10 مرحله یا سفیر وت،  نمادی از وجوه گوناگون ارتباط شخص با خداوند است و به دیگر قسمت­‌ها نیز با راه­‌هایی مرتبط می­شود و گروه­‌هایی را به وجود می­‌آورد.

چهار دنیا در دین قبالا

یکی از راه‌هایی که با آن می‌توان سفیروت را تقسیر کرد از طریق گروه بندی ده صدور خداوند در چهار دنیا است، همان گونه که در پایین  نشان داده شده، هر دنیا مرحله‌ای مجزا در فرآیند خلقت را نشان می‌دهد.

72 نام خداوند

در بین نمادهای گوناگونی که برای مراقبه‌ی قبالایی استفاده می شود، 72 نام خداوند است که  نقل شده، قادر به غیبگویی و انجام  معجزات، نظیر شکافته شدن دریای سرخ توسط موسی است. 72 نام از سه آیه در سفر خروج  استخراج شده است که هر کدام از آن‌ها شامل 72 حرف عبری است. با برداشتن یک حرف از هر آیه که از سمت چپ به راست از اولین آیه شروع می‌شود و راست به چپ در دومین آیه و چپ به راست از آیه آخر، 72 نام 3 حرفی خداوند شکل می‌گیرد.

عین سوف قبالائیان

این نماد نشان دهنده عین سوف یا وجه نامتناهی خداوند از نظر قبالائیان است که قبل از آفرینش وجود داشته است. یعنی عدمی ناشناخته که بعد به عنوان خدای آفرینش و پرستش متجلی شد.

جماتریا

جماتریا ( نظام آشوری بابلی عددشناسی که بعدها توسط یهودیان اتخاذ شد که برای حروف ارزش عددی قائل می‌شوند. )شکل عبری از عددشناسی است که در قبالا استفاده می‌شود تا معانی پنهان در واژگان و ارتباط با 10 سفیروت و الفبای عبری را بفهمند. جماتریا هنری بی‌نهایت پیچیده است که در تعدادی از روش‌های گوناگون به کار می‌رود. هر حرف الفبا عمیقا نمادین است هم در صوتی که می‌سازد و هم در جایگاهش در یک کلمه. گلیف هم اهمیت عددی دارد و می‌توان کلمات را با اضافه کردن ارزش‌های عددی حروف مجددا تفسیر کرد. کلمات پیوند خاصی با کلمات دیگری می‌یابند که با آن‌ها یک جمع یا کل را به وجود می‌آورند. کلمه دوم به کلمه اول معنای جدیدی را می‌دهد.

در الفبای عبری 22 حرف وجود دارد که 5 تا از آن‌ها دو‌قسمتی هستند؛ بسته به اینکه آیا آن‌ها در شروع یا میان کلمه‌ها استتفاده شوند و یا در انتهای کلمه.

تتراکتیس

تتراکتیس یا تتراد قبالایی نمادی از کیهان مبتنی بر فلسفه فیثاغورثی یونان باستان است که 10 نقطه را در نظمی  نزولی مرتب میکند و نمادی از فرایند آفرینش است که از یک واحد شروع می‌شود وبه کثرت می‌رسد. در این نوع از حروف الفبای عبری استفاده می‌شود که 4 حرف نام خداوند (یهوه) را می‌سازد و مبنایی را برای درخت حیات قبالا ارائه می‌دهد.

سه تایی عبری

حرف عبری «شین» نشان‌دهنده این سه تایی است که شکلی سنتی از سه سفیروت اول است و تاج  در مرکز، پدر در سمت چپ و مادر در سمت راست را نماد پردازی می‌کند.

نظرات
دیدگاه‌ها

۴ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

 1. محمدرضا ۰۸ آگوست ۲۰۲۰

  بسیار عالی⁦👌🏼⁩🧡

  • رعنا عباسپور ۰۸ آگوست ۲۰۲۰

   مرسی ممنون💛

 2. amin ۰۷ نوامبر ۲۰۲۰

  زیبا . قبالا بسیار نزدیک به عرفان اسلامی است متاسفتنه

  • رعنا عباسپور ۰۸ نوامبر ۲۰۲۰

   بسسار ممنون، بله درسته.

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

ترکیب بندی در عکاسی +
ترکیب بندی در عکاسی +

یکی از مباحث خیلی خیلی مهم توی عکاسی ترکیب بندی یا کمپوزیسیون هست. امروز میخوایم راجب ترکیب بندی توی...

معرفی فیلم Bird Box ؛ زندگی پشت چشمان بسته
معرفی فیلم Bird Box ؛ زندگی پشت چشمان بسته

دوره ای از زندگی که در اون دیوانه ها ، انسان هایی هستند که به خاطر نداشتن دلبستگی به دنیا به رستگاری...

رومینا مبیّن
تاریخ ۱ سال پیش
کتاب «جاناتان، مرغ دریایی» ؛ اندیشه های نو محکوم به طرد شدن!
کتاب «جاناتان، مرغ دریایی» ؛ اندیشه های نو محکوم به طرد شدن!

نتیجه‌ی متفاوت بودن و تغییر در اجتماع شاید همیشه قابل رضایت نباشد. ولی میل عمیق قلبی و تلاش برای رسی...

میثم عطایی
تاریخ ۱ سال پیش