ناخودآگاه

مذاکره با ناخودآگاه‌!

تاریخ ۱۰ آگوست ۲۰۲۰، ساعت ۱:۲۴
زمان مطالعه ۳ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۱ نظر
ناخودآگاه

گاهی اوقات بین خودآگاه و ناخودآگاه بر سر مسئله ای تعارض بوجود میاد، برای حل این تعارض بهتره راه مذاکره با ناخودآگاه رو در پیش بگیریم.

اولین قدم، قانع کردن

در مقالات مختلف گفته شده که باید با ضمیر ناخودآگا خودمون مذاکره و اونو قانع کنیم. ضمیر ناهشیار دقیقاً مثل یک بخش مجزا و بسیار قدرتمند از وجود شماست که حتماً باید بصورت مجزا قانع بشه، چون بالاترین قدرت رو در دست داره و بدون همراهی اون غیر ممکنه به هدف خودمون برسیم. در غیر اینصورت می‌بینیم با اینکه تصمیم گرفتیم کاری رو انجام بدیم اما هیچ انگیزه ای برای انجام کاری که مدنظر داریم رو نداریم.
بله اگر اینطور شدید باید بدونید که ضمیر ناخودآگاهتون به شما باور نداره و بعنوان مانع عمل کرده. بعنوان مثال اگر ناهشیار شما قانع نشه که بیدار شدن در صبح زود مهم و پراهمیته، در عمل هم با بیدار شدن زود در صبح با مشکل‌ مواجه میشیم حتی اگه کارهای بسیار مهمی برای انجام داشته باشیم.
بعلاوه زمانیکه تضادهایی میان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه پیش میاد میبینید که قادر به تولید انگیزه در خودتون نیستید؛ انگیزه‌اش زمانی ایجاد میشه که ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه تون هر دو روی نقشه‌ی مشخصی به توافق رسیده باشند.

باهوش مثل ناخودآگاه

قبلاً گفته شده تلقین کردن و تکرار چندین باره جملات مثل 《من عاشق درس خوندن هستم》هیچ تاثیری در علاقه مندی شما به درس نداره، چون ضمیر ناهشیار به حد کافی باهوشه که درک کنه شما در حال دروغ گفتن هستین یا حقیقت.
اولین چیزی که در مورد ناخودآگاه خودتون باید بدونید اینکه این بخش دقیقاً مثل یک جز‌ء مجزا کار میکنه. بعبارتی دیگر، بصورت آگاهانه چیزی رو بخواهید ضمیر ناخودآگاه شما هم لز‌وماً شما رو همراهی نخواهد کرد. در چنین مواردی ناهشیار باید نسبت به اهمیت اون موضوع آگاه بشه و این شمایید که باید ضمیر ناخودآگاهتون رو قانع کنید وگرنه مشکل نبود انگیزه ایجاد میشه.

تعارض بین خودآگاه و ناخودآگاه

زمانیکه ضمیر ناخودآگاه هدف دیگه ای داره و شما از اون آگاه نیستید برای انجام کار دیگه ای که تصمیم دارید مقاومت میکنه. بعنوان مثال اگه بخواهید مطالعه کنید اما ناهشیار شما باور داشته باشه که شکست میخورید، انگیزه لازم برای مطالعه رو به شما نمیده. در این حالت حتی اگه وقتی شما بصورت آگاهانه سعی کنید مطالعه کنید ناهشیار مانع مطالعه کردن شما میشه. مثلاً باعث میشه صفحات رو تند تند ورق بزنید و تست ها رو تند تند رد کنید یا به مسائل دیگه فکر کنید یا اینکه کتاب رو باز کنید خوابتون ببره.
همه ی اینها بخاطر اینکه هنوز ضمیر ناخودآگاه رو قانع نکردید که شما رو همراهی کنه و این رویداد بسیار جالبه. چون همه ی این حالات، خواب آلودگی حین مطالعه، ورق زدن تند تند و غیره بصورت ناخودآگاه رخ میده و در حقیقت از سوی ضمیر ناهشیار ارسال میشه. ممکنه تعجب کنید که چرا ضمیر ناهشیار این کار رو انجام میده و سود این کار چیه؟ پاسخ اینه، با این کار ضمیر ناخودآگاهتون قصد داره با جلوگیری کردن از مطالعه کاری کنه که حتی اگه روز آزمون شکست خوردید اعتماد‌ بنفس و عزت نفس تون ضربه نبینه و بتونه به سادگی بگه، من‌ برای این آزمون مطالعه نکرده بودم.
به همین علت همونطور که میبینید وجود تعارض میان ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه میتونه باعث مقاومت ضمیر ناهشیار و از بین رفتن انگیزه ی شما بشه.

فقط مذاکره!

تنها راه برای اینکه انگیزه خودتون رو ایجاد کنید اینکه با ضمیر ناخودآگاه خودتون بصورت مستقیم مذاکره کنید و اون رو قانع کنید که شما رو در آنچه که میخواهید انجام بدید یاری کنه.
فرایند حرف زدن با ناهشیارتون به سادگی صحبت کردن با خودتونه؛ نگران نباشید با انجام اون دیوونه خطاب نمیشید. با حرف زدن با خودتون درک بیشتری از مقاومت موجود در وجودتون برای انجام کارها خواهید داشت مقاومتی که مانع آنچه میخواهید شده.
شما نیاز دارید با ناخودآگاهتون حرف بزنید دقیقاً مثل حالتی که با شخص دیگه ای در حال مذاکره‌این. حین این بحث ها میتونی متوجه بشید که چرا ضمیرناهشیار مانع انجام کار مربوطه شده و منبع اصلی آنها رو هم پیدا میکنید. به محض اینکه دلیل مربوطه رو پیدا کردید باید کار کنید و تغییرات جدی رو ایجاد کنید تا ضمیر ناخودآگاهتون بتونه به شما اعتماد کنه.

مرور مجدد

با همه‌ی این نکات باید بدونید که در برخی موارد صحبت کردن به تنهایی کافی نیست. فرض کنید که ناخودآگاهتون به اهداف و نقشه های شما باور نداره در چنین حالتی شما نیاز دارید که نقشه خودتون رو مجدد مرور کنید و بدونید آیا نیاز به تغییر داره یا نه؟
بعنوان مثال همه‌‌ مون اهدافی توی زندگی مون داریم باید آن‌ها رو مکتوب کنیم و روزانه آن‌ها رو مرور کنیم. بدین ترتیب ضمیر ناخودآگاه شما اعتماد بیشتری به شما پیدا میکنه و در نتیجه شما رو در رسیدن یه آن هدفها همراهی میکنه‌.

نظرات
دیدگاه‌ها

۱ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

  1. محمّدرضا ۲۸ آگوست ۲۰۲۰

    ⁦❤️⁩😍⁦❤️⁩

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

Assassin’s Creed VALHALLA ؛ بازگشت به عصر وایکینگ ها !
Assassin’s Creed VALHALLA ؛ بازگشت به عصر وایکینگ ها !

یک و نیم سال از انتشار آخرین سری Assassin’s Creed  می گذرد و ما اکنون شاهد انتشار نسخه جدیدی ا...

فرم در تاریخ هنر به چه معناست ؟
فرم در تاریخ هنر به چه معناست ؟

برای مطالعه تاریخ هنر اول باید با مفاهیم اون آشنا بشیم تا بهتر بتونیم عناصرش رو بشناسیم. یکی از این ...

ثـنـا مرزبان
تاریخ ۴ ماه پیش
رهایی از غم طرد شدگی
رهایی از غم طرد شدگی

همه انسان ها در طول زندگیشان بارها و بارها ترک شدند یا کسانی رو ترک کردند و بعد ها به روش های مختلف...

نرگس دلنواز
تاریخ ۴ روز پیش