معرفی فیلم Upgrade

معرفی فیلم Upgrade ؛ جادوی هوش مصنوعی

تاریخ ۲۵ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۳۰
زمان مطالعه ۳ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۲ نظر
معرفی فیلم Upgrade

فیلم Upgrade نمایش دهنده زندگی قرن 21 ام ، زندگی که تحت تسلط هوش مصنوعی هست ، زندگی که فکر میکنیم با مدرنیته شدن قرار هست سنگینی بار خیلی از کارها از رو دوش انسان برداشته بشه و کم کم وارد دوره ای از زندگی بشر خواهیم شد که حضور ربات ها و هوش مصنوعی پررنگتر از قبل قابل مشاهده است، حضور قدرتمندی که کم و بیش توانایی کنترل جنبه های مختلف بشریت و  حتی گاهی تسلط بر اختیار اون رو داره.

کلیشه های همیشگی

“ارتقا” یک اثر اکشن – ترسناک سابرپانک وحشیانه که داستان اصلی  اون با  جذابیت نه چندان جالب و همراه با کلیشه های همیشگی و پوسیده شده شروع میشه و داستان اون نوع جدیدی از تقابل مدرنیته و سنتی هست.

در ابتدای فیلم ، مردی رو میبینیم که درحال تعمیر کردن اتومبیل و علاقه مند به کارهای فنی هست وعلاقه ای به دنیای ماشینی و هوشمند اطرافش نداره.

 ما در همان اوایل داستان شاهد اتفاقاتی هستیم که برای “گری” و همسرش میوفته و باعث میشه که بیننده رو به پارادوکس جذابی دعوت کنه.

در ادامه داستان با مردی نابغه که موفق به ساخت یک تراشه هوشمند شده برخورد میکنیم.  تراشه ای که به دنبال بقاست، بقایی از جنس خشونت و بی رحمی است. یکی از مهم ترین ویژگی دنیای ربات ها، تلاش و جنگ اون ها برای رسیدن به بقاست و “ارتقا” تونسته به زیبایی اصرار این تراشه برای زندگی کردن رو به نمایش در بیاره.

فیلم در ابتدا به اهستگی پیش میره و مقدمه ای کسل کننده رو به همراه خودش داره و  بیننده رو شدیدا خواستار این میکنه که زودتر به جاهای اصلی فیلم برسه؛ مخصوصا هم که داستان اصلی فیلم جز کلیشه ترین داستان ها یعنی “انتقام” هست.

اما این انتقام ، انتقامی از جنس هوش مصنوعی و نبرد  انسان در مقابل خودش هست ، نبردی که عقل نمیتونه تصمیم بگیره کی خطاکاره و در اصل باید شاهد بازخواست شدن  چه کسی در این میان باشه که باعث ایجاد تصویری بسیار زیبا از تقابل هوش طبیعی انسان و هوش مصنوعی ساخته شده توسط انسان شده است.

زندگی مدرنیته ولی بی روح

دنیایی که با وجود هوش مصنوعی و پیشرفت چشم گیر علم و همینطور زندگی که تحت اختیار ماشین هاست ، در فضایی بی روح و سرد جریان داره و ما شاهد ساختمان های خرابه و متروکه ای هستیم.

“ارتقا” بیان کننده دنیایی هست که در اون افراد احساسات خودشون رو فراموش کردند تا مورد سوء استفاده دیگران قرار نگیرند و دنیایی که بی اعتمادی در اون موج میزنه و انسان ها از ربات ها قابل تمییز نیستند.

نقطه قوت فیلم Upgrade

درسته که بیست دقیقه ابتدایی فیلم به طور کسل کننده ای جلو میره ولی ریتم فیلم در پایان داستان به جای آهسته تر شدن ، به سرعت درحال تجربه کردن اتفاقات اکشن و هیجان انگیزی هست که باعث میشه بیننده رو میخکوب کنه و میشه گفت یکی از نقاط جذاب فیلم Upgrade همین موضوع هست.

بی شک ضرب آهنگ مطمئن “ارتقا” یکی دیگه از نقاط قوت اون محسوب میشه.

نکاتی دیگر از فیلم Upgrade

“ارتقا” فیلمی به کارگردانی ” لِی وَنِل” است که دنیایی با حاکمیت کم و بیش هوش مصنوعی رو به تصویر میکشه و به طور دقیق سعی کرده خطرات ناشی از هوش مصنوعی در زندگی انسان ها رو به چالش بکشه و دلیل این چرایی رو به طور واضح به مخاطب توضیح داده و تونسته در این باره امتیاز قابل قبولی رو از سوی تماشاگران کسب کنه.

 و در آخر “ارتقا” بیان کننده چی هست؟ آیا ربات ها تکامل یافته انسان ها هستند و یا هوش مصنوعی فقط یه سیاهچاله و هوش سیاه هست که باعث نابودی نسل بشر خواهد شد؟

نظرات
دیدگاه‌ها

۲ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

  1. اسراء ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰

    خیلی فیلم خوبی بود .. مرسی بابت معرفی :))

    • رومینا مبیّن ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰

      خوشحالم خوشتون اومده^^

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

کتاب هایی که باید بخوانید؛  مخصوص کتاب نخوان ها (قسمت اول)
کتاب هایی که باید بخوانید؛ مخصوص کتاب نخوان ها (قسمت اول)

با وجود کم رنگ شدن کتاب و کتاب خوانی در جامعه ی حاضر، هنوز هم کتاب هایی وجود دارند که بتوانند شما را...

میثم عطایی
تاریخ ۸ ماه پیش
بازی Gris ؛ دنیایی آشفته ولی آرام !
بازی Gris ؛ دنیایی آشفته ولی آرام !

هرذهنی چرخ دنده‌ای داره و هر‍ چرخ دنده‌ای هم، نیاز به روانکاری؛ گریس، روان کننده ذهن درگیر شماست که ...

امید صفرنیا
تاریخ ۷ ماه پیش
اریحا نخستین شهر ساخت بشر، دروازه‌ای به سوی تمدن
اریحا نخستین شهر ساخت بشر، دروازه‌ای به سوی تمدن

سفر دور و دراز ما از آغاز هنر به نقطه‌ی عطف بزرگی به نام آغاز تمدن رسیده است. اریحا نخستین شهر ساخت ...

ثـنـا مرزبان
تاریخ ۴ ماه پیش