نشان‌واره‌ی دین اسلام!

نشان‌واره‌ی دین اسلام!

تاریخ ۲۲ ژوئن ۲۰۲۰، ساعت ۱۰:۲۹
زمان مطالعه ۲ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۲ نظر
نشان‌واره‌ی دین اسلام!
نماد دین اسلام

وقتی ادیان را مطالعه می‌کنیم با نمادها و یا آرم‌هایی مواجه می‌شویم که بیانگر یک دین واحد است، می‌خواهیم بدانیم که این نمادها از کجا می‌آیند؟ و دلیل انتخاب آن‌ها بر چه مبنایی است؟ و آیا رمزهایی پشت این نشانه‌ها و نمادها وجود دارد؟ پس بیایید نماد دین اسلام را مطالعه کنیم.

اسلام

تعریف کلی:

اول از اینکه به پیروان دین اسلام «مسلمان» می‌گویند. اسلام، یک دین یکتاپرستی است؛ و اسلام به معنی تسلیم در برابر خداوند است. معنی لغوی اسلام «سالم شدن» است. مسلمانان بر این باورند که خداوند، قرآن را به پیامبر اسلام از طریق جبرئیل فرو فرستاده ‌است. قرآن، کتاب مقدس مسلمان است و به زبان عربی نوشته‌شده است. به باور مسلمانان خداوند در اسلام به زبان‌اصلی (عربی) ۱۰۰۱ نام دارد. اسلام ازلحاظ شمار پیروان، در جایگاه دومِ جهان جای دارد.

نماد اسلام

نمادی که ما آن را امروزه به‌عنوان نماد اسلام می‌شناسیم، ماه و ستاره است که یک نماد باستانی است و در ایران، هند و آسیای میانه، شرق مدیترانه و میان‌رودان، مورداستفاده بوده است. نخستین جوامع اسلامی نماد اختصاصی نداشتند و تنها از رنگ‌ها به‌عنوان پرچم استفاده می‌کردند. در زمان‌های قدیم از رنگ‌ سفید به‌عنوان نماد اسلام استفاده می‌کردند.

این نماد باستانی ماه، نماد امپراتوری ساسانی ایران بود و بر روی تاج شاهان آن دوره قرار داشت.

نماد امپراتوری ساسانی ایران

در سده چهارم پیش از میلاد شهر بیزانس در سکه‌ها و پرچمشان ازنشان ماه و ستاره، به‌عنوان نشان رسمی و دولتی استفاده می‌کردند. براساس افسانه‌ها این نشان به‌افتخار الهه ماه مورداستفاده قرار می‌گرفت.

پرچم امپراطوری عثمانی

این نماد (ماه و ستاره) تا ۸ قرن توسط شهر بیزانس مورداستفاده قرار می‌گرفت تا اینکه به‌وسیله بیزانسی‌ها به نماد پرچم قسطنطنیه (استانبول امروزی) تبدیل شد. پس از سقوط قسطنطنیه به وسیله‌ی عثمانی‌ها ماه و ستاره، وارد پرچم امپراتوری عثمانی شد. این نشان در پرچم بسیاری از کشورها که دین رسمی‌شان اسلام است و یا بسیاری از گروه‌ها و اتحادهای اسلامی وجود دارد.

بعدها این نماد به‌عنوان نماد اسلامی تعیین شد. از دهه هفتاد میلادی نیز این نماد به‌صورت گسترده مورداستفاده گروه‌های اسلام‌گرا و ناسیونالیسم عرب قرار گرفت.

امروزه نیز پرچم ترکیه با همین نماد باقی‌مانده است.

پرچم جمهوری ترکیه

دیدگاه‌های گوناگونی

بر اساس برخی روایات، پیامبر (ص) هنگامی‌که شبانه از مکه به مدینه هجرت کردند، هلالی در آسمان تابید و این رمز از آن گرفته‌شده است.

به ترتیب در پرچم لیبی، جمهوری آذربایجان، موریتانی، پاکستان، مالزی، جمهوری دموکراتیک عربی این نشان دیده می‌شود.

پیش‌ازاین نیز گفتیم امپراتوری عثمانی، نشان ماه و ستاره را برای پرچم قسطنطنیه (استانبول امروزی) برگزیدند و نشان هلال ماه را بالای مناره مساجد گذاشتند و معماران مسلمان دیگر کشورها نیز در مساجد و مدارس استفاده کردند؛ که این کار برای هدف قبله یابی نیز بوده است!

تصویر زیر نیز مربوط به پرچم جمهوری تونس در شمال آفریقا و جنوب دریای مدیترانه است.

پرچم تونس

برخی‌ها نیز به این باورند که استفاده زیاد از نماد صلیب در جنگ‌های صلیبی، مسلمانان را وادار کرد تا نماد اختصاصی بر خود برگزینند.

برخی‌ها نیز میگویند ستاره موجود در نماد اسلام اشاره به پنج ستون دین دارد (توحید، نبوت، امامت، عدل، معاد).

نظرات
دیدگاه‌ها

۲ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

  1. مهدی ۲۴ ژوئن ۲۰۲۰

    سلام، ممنون از متن خوبتون. با توجه به فیلد آکادمیک شما انتظار میره درمورد رفتار و رابطه ادیان مختلف به خصوص اسلام با هنر، آثار هنری و هنرمندان متنی از شما ببینیم. این که آیا دین در تمام طول تاریخ هنر و هنرمندان رو برتابیده یا بغضا سعی در کم اهمیت جلوه دادن آن برآمده؟ آیا همانند رابطه علم و دین رقیب و کین دار تاریخی هم بودند یا شواهدی بر صمیمیت و رفاقت آنها هم وجود دارد؟ آیا رابطه ادیان مختلف با هنر یکسان بوده؟ تفاوت های جغرافیایی استقرار ادیان تاثیری داشته؟ آیا هنری که در کلیسا و مسجد استفاده شده گواه اختلاف در طبع هنری ادیان مختلف هست؟ و چندین سوال دیگری که من به عنوان فرد خارج از گود هنر را درگیر میکند. مقاله ای علمی و مرجع دار به دور از تمام زاویه گیری ها و دخالت حب و بغض های فردی رو از شما انتظار داریم. ممنون

    • رعنا عباسپور ۲۴ ژوئن ۲۰۲۰

      سلام ممنون از نظر خوبتون انشاالله در مقالات اینده به این مطالب هم میپردازیم.

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

قبالا؛ دین کمتر شناخته شده‌
قبالا؛ دین کمتر شناخته شده‌

پیروان دین قبالا که شاخه ای از عرفان یهودی است، معنای پوشیده و پنهان تورات یا همان پنج کتاب اول عهد ...

رعنا عباسپور
تاریخ ۹ ماه پیش
دین چیست؟ و نخستین دین جهان کدام است؟
دین چیست؟ و نخستین دین جهان کدام است؟

دین چیست؟ چرا وقتی از ما می‌پرسند دینتان چیست، بدون مکث آن را به زبان می‌آوریم؟ آیا تابه‌حال به معن...

رعنا عباسپور
تاریخ ۱۱ ماه پیش
معرفی فیلم Knowing ؛ پیشگوییِ  آخرالزمان
معرفی فیلم Knowing ؛ پیشگوییِ آخرالزمان

“Knowing” فیلمی با محوریت آخرالزمانی است که روایتگر داستانی غمگین و تلاش منجی‌ها ( انتخاب شوندگان) ...

رومینا مبیّن
تاریخ ۸ ماه پیش