وودوو؛ جادو با عروسک‌های شبیه خودت!

تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۲۰، ساعت ۱۳:۱۳
زمان مطالعه ۳ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۰ نظر

نظامی عقیدتی که با قدرت ارواح حاکم بر دنیای طبیعی ارتباط دارد. وودوو به صورتی مخفی به وسیله بردگان بجا آورده می‌شد و آنها برای مخفی کردن دین خود از نمادپردازی استفاده می‌کردند.

ریشه‌ی کلمه‌ی وودوو

کلمه « وو دوو » از کلمه « و دون » از آفریقای غربی ریشه می‌گیرد که به معنای روح است.  خاستگاه این دین در طول دوران بردگی در قرن هجدهم از هائیتی است و عناصری از تعدادی ادیان آفریقای غربی گوناگون را با هم به صورت ترکیبی دارد. بردگان عقاید خود را با ترکیب کردن آن‌ها با آئین‌های مسیحی زنده نگاه داشتند و اغلب نام‌های مسیحی را به ارواح قدیمی خود دادند و این در صورتی است که نمادپردازی آن‌ها را حفظ کردند تا مدت‌های طولانی افراد ناآشنا، وودوو را با بدگمانی در نظر می‌گرفتند و تا حد زیادی نسبت به آن برداشت های غلطی داشتند و آن را با ارواح شیطانی و مردگان زنده ربط می‌دادند.

عروسک‌های وودوو

از الیاف طبیعی و با سر حیوان ساخته شده است.  این عروسک وودوو حاکی از موهبت دنیای طبیعی ودر تقابل با نازایی و بی‌حاصلی است. یک عروسک ساخته می‌شود تا موجب تغییری در شخص شود گویا آنچه که برای عروسک انجام شده، برای فرد هم رخ می‌دهد.

عروسک‌های وودوو

لوآ

مفهوم « روح » برای فرهنگ وودوو امری اساسی است و خودش را در تعدادی از روش‌های گوناگون متجلی می‌سازد.  پایین‌تر از الوهیت متعالی یا گرن مت ( رئیس بزرگ ) تعداد کثیری « لوآ » ( دقیقا به معنای راز یا سر ) وجود دارد که هرکدام روح جد و نیایی با اهمیت است نظیر یک پادشاه، روحانی بزرگ یا یک قهرمان در زندگی گذشته است. هر کدام از این لوآها به وجوه مختلف دنیای طبیعی اشاره دارند نظیر سلامتی، مرگ، عشق، جنگل‌ها نهرها و قدرت تاثیرگذاری در وضعیتی بهتر یا بدتر را نمادپردازی می‌کنند. بنابراین، لوآها در مرکز عبادت وودوو قرار دارند.

معتقدان به دین وودوو به لوآها استغاثه می‌کنند و در آغاز مراسم آئینی نمادی آئینی را بر روی زمین می‌کشند که « وور » نامیده می‌شود.  هر لوآیی نماد مختلفی دارد که از ترکیب نقش مایه‌هایی به وجود می‌آید که به وجوه مختلف قدرت‌ها و شخصیت‌های او اشاره دارد. مبنای دو سویه‌ای برای ارتباط بین معتقدان و لوآهای آنان وجود دارد و این اشکال بخش اصلی مناسک است. متقابلا در مورد غذا که به صورت نمادین هدیه‌ای از قربانی حیوانی است  لوآ برای عبادت‌کنندگان، سلامتی، اقبال و حس خوب از ارواح اهریمنی را  مقرر می‌دارد.

آئین وودوو

آئین‌های نمادینی در شکرگزاری برای اقبال پیش آمده یا درخواست کمک در زمان بیچارگی برگزار می‌شود. این عبادت کنندگان خواسته‌هایشان را اعلام می‌دارند تا توسط رقص یا سرود و ضربه طبل به دنیای روح و به خصوص با لوآی ویژه‌ای مرتبط شوند.  تا این که یک یا چند نفر از آن‌ها به تسخیر روح درمی‌آیند. ایجاد وضعیتی  خلسه مانند  دلالت بر سرسپردگی عبادت‌کنندگان دارد و برای سایر معتقدان علامتی از ظهور و حضور روح است.  سپس لوآ  اراده‌اش را از طریق این فرد به تسخیر روح در آمده، به اطلاع می‌رساند و بیان می‌کند.

جادوی وودوو

دو گروه لوآ  وجود دارد : « رادا » یا ارواح نیکو که تصور می‌شود خاستگاه آفریقایی دارند،  در صورتی که شاید « پترو » یا ارواح گزنده و آسیب‌رسان،  خاستگاهی کارائیبی داشته باشند و بیشتر کینه‌توز هستند.  تصور می‌شود جادوگران رادا،  جادوی سفید را در شکل افسونی سودمند یا « وانگا » اجرا می‌کنند که شامل ساختن معجون عشق یا استفاده از سبزیجات شفابخش است. شکل بدتری از وودوو بر روح ارواح پترو تمرکز دارد و با جادوگری یا جادوی سیاه ارتباط دارد.

وورها

در آغاز آئین‌های وودوویی از غذا با آرد ذرت ساخته می‌شود.  وور هر لوآ  منحصر به فرد و نماد همان لوآ است.  وورهایی که در اینجا نشان داده شده است اشاره دارد به پاپا لگبا ( در بالا )،  دامبالا لا فلامبئو،  آیزان،  بریجیت واگون ( در پایین ).  تعدادی از لوآها در هر آئینی فراخوانده می‌شوند.

نظرات
دیدگاه‌ها

۰ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

بررسی بازی cuphead ؛ به سبک گذشته، به کام آینده
بررسی بازی cuphead ؛ به سبک گذشته، به کام آینده

تو این مقاله به بررسی بازی سرگرم‌کننده و چالش برانگیز کاپهد( cuphead)، ساخته استودیو نوپای MDHR می‌پ...

امید صفرنیا
تاریخ ۸ ماه پیش
سبک در هنر چه مفهومی دارد؟
سبک در هنر چه مفهومی دارد؟

«سبک» در مباحث مربوط به هنر از پر استفاده‌ترین واژه‌ها به شمار می‌رود. در عالم نگارش ترکیب هوشمندانه...

ثـنـا مرزبان
تاریخ ۱۱ ماه پیش
معرفی فیلم Leon: The Professional ؛ ماتیلدای دیوانه
معرفی فیلم Leon: The Professional ؛ ماتیلدای دیوانه

"لئون" روایتگر قاتلی حرفه ای و یکی از جالبترین قهرمان های دنیای سینمایی است که با عینکِ دودی ظاهری س...

رومینا مبیّن
تاریخ ۸ ماه پیش