کتاب

کتاب «جاناتان، مرغ دریایی» ؛ اندیشه های نو محکوم به طرد شدن!

تاریخ ۲۵ می ۲۰۲۰، ساعت ۲۰:۵۳
زمان مطالعه ۳ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۰ نظر
کتاب

کتاب «جاناتان، مرغ دریایی» ؛ نتیجه‌ی متفاوت بودن و تغییر در اجتماع شاید همیشه قابل رضایت نباشد. ولی میل عمیق قلبی و تلاش برای رسیدن به آن، موفقیت هایی را برای ما رقم خواهد زد. در این رمان فراز ها و نشیب های جاناتان را برای رسیدن به راز نهفته‌ی زندگی خواهیم دید.

«فلچ نازنینم، چیزی را که چشمانت به تو میگویند باور مکن. تمامی چیزی را که به تو می نمایانند، بندهایی بر بال  پر تواند. با چشم خرد بنگر، چیزی را که فراگرفته‌ای دریاب، و آن زمان خواهی توانست راه به پرواز در آمدن را بشناسی»

تکرار یا تغییر؟

تکرار و تغییر؛ دو رکن کاملا متفاوت از هم ، دو انتخاب اساسی انسان که همیشه او را در میان دو راهی قرار داده است. تغییر یعنی حرکت در ورای عادت ها، یعنی گذشتن از مرز روزمرگی و قدم گذاشتن در مسیر اصلیه ذات انسان، یعنی آزادی، ولی به طبع تکرار و عدم تغییر، ساده ترین و دم دستی ترین انتخاب ما انسان ها هست. اکثر ما انسان ها به جای تغییر و متفاوت بودن، تکرار را انتخاب میکنیم و معتقدیم که نباید عادات و راه و رسم نیاکان خود را زیر پا گذاشت بلکه باید ادامه دهنده راه آنان بود.

اما آنهایی که تغییر را انتخاب میکنند؛ تغییر و متفاوت بودن چه در جامعه، چه در درون خودمان، همیشه سخت ترین راه بوده است. میل به تغییر هم میتواند در سرشت ما انسان ها باشد و هم میتواند یک انتخاب آگاهانه از شرایط پیش رو باشد.


آنهایی که طالب تغییر در زندگیه خود هستند باید همیشه بهای آن را بپردازند. گاهی وقت ها بهای متفاوت بودن بسیار سنگین تر از آن چیزی است که ما انتظارش را داریم، دقیقا در این نقطه و در این مرحله از تغییر کردن ، ما انسان ها انتخاب میکنیم که دست از تلاش بکشیم یا به راه خود ادامه دهیم.

تلاش های جاناتان برای پرواز

«جاناتان، مرغ دریایی» نوشته‌ی نویسنده‌ی آمریکایی «ریچارد دیوید باخ» میباشد که در سال 1970 نسخه اولیه‌اش به چاپ رسیده است.
همانطور که از عنوان کتاب پیداست، داستان این رمان کوتاه، در موردِ یک مرغ دریایی به اسم جاناتان میباشد. جاناتان بر خلاف سایر مرغ های دریایی، که تنها دلیل زندگیشان پیدا کردن غذا و بقاء است، عاشق پرواز است.
در جهانه این مرغ دریایی تغییر و متفاوت بودن مساوی است با گرسنگی و طرد شدن. از دیدگاه سایر مرغ های دریایی و حتی خانواده‌ی جاناتان، او پرنده‌ی عجیبی است؛ زیرا به جای سیر کردن شکم خود، وقت خود را با یادگیری پرواز که کاملا کار بی هوده‌ای است هدر میدهد. همین متفاوت بودن از سایرین سرانجام اورا به انزوا میبرد و باعث میشود که او به تنهایی در جاهای دوردست تمرین کند و به یک مرغ دریاییه متفاوتی تبدیل شود که انگشت نماست.
جاناتان در ابتدای کار، صدمات جسمی و روحیه زیادی را تجربه میکند ولی به مرور زمان راز اصلیه زندگی را می آموزد.

چیانگ بارها و بارها گفت، « ایمان را از یاد ببر! برای آن که به پرواز درآیی، نیازی به ایمان نداشتی، بلکه نیاز به درک پرواز داشتی. این هم درست مثل آن است. باز هم کوشش کن…»

اهمیت این کتاب

بسیاری از خوانندگان این رمانه کوتاه معتقدند که این کتاب به تنهایی توانسته است زندگیه آنها را تغییر دهد. شما میتوانید از این کتاب بنا به دیدگاه خودتان برداشته عرفانی یا برداشت انگیزشی کنید.
همچنین این کتاب از زبان دانای کل میباشد. اصلی ترین تکنیک نوشتن این رمان ، نماد گرایی و تشبیه زندگی و مشکلات، به اجزای گوناگون داستان است. نماد پرندگان ، دریا و آسمان همه نمادی از زندگیه ما انسان ها هستند.

اطلاعات کلیه کتاب

نویسنده: ریچارد دیوید باخ
عنوان: جاناتان مرغ دریایی
تعداد صفحات: 99
سال انتشار:1970-2014

نظرات
دیدگاه‌ها

۰ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

کتاب هایی که باید بخوانید؛  مخصوص کتاب نخوان ها (قسمت اول)
کتاب هایی که باید بخوانید؛ مخصوص کتاب نخوان ها (قسمت اول)

با وجود کم رنگ شدن کتاب و کتاب خوانی در جامعه ی حاضر، هنوز هم کتاب هایی وجود دارند که بتوانند شما را...

میثم عطایی
تاریخ ۱۱ ماه پیش
VALORANT: حاصل ازدواج دو بازی موفق!
VALORANT: حاصل ازدواج دو بازی موفق!

والرانت یک بازی اول شخص شوتر ، مولتی پلیر و رایگان می باشد . والرانت به صورت رسمی 1 مارچ 2020 در ق...

معرفی کتاب بچه‌ی همه
معرفی کتاب بچه‌ی همه

در نگاهی گذرا داستان، داستان تکراری پیدا شدن جوجه ایست که سر از تخم که در می آورد اولین نفر را که می...

میثم عطایی
تاریخ ۱۰ ماه پیش