اتاقی از آن خود

اتاقی از آن خود ؛ کتابی که دختر ها باید بخوانند!

تاریخ ۷ می ۲۰۲۰، ساعت ۲۳:۰۰
زمان مطالعه ۵ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۴ نظر
اتاقی از آن خود

سفری را خواهیم داشت بر فراز ادبیات بانوان از ابتدای تاریخ تا به امروز ، همچنین دلایل کم رنگ بودن آنها به عنوان نویسنده در طول تاریخ و همچنین نقش کسب درآمد و داشتن اتاقی از آن خود را در زندگی یک زن مشاهده خواهیم کرد.

روییدن نهال از درختان سوخته

بزارید کمی از عقب تر شروع کنیم ، تا بحال به این فکر کرده اید که چرا شاهکار های ادبیات جهان، نظیر نمایشنامه های شکسپیر یا رمان های کم نظیری مانند جنگ وصلح یا بینوایان به قلم یک زن نوشته نشده اند؟ آیا این موضوع ارتباطی به ذات و غایت درونی زنان دارد یا عوامل بیرونی باعث رخ دادن این اتفاقات شده است؟
متأسفانه باید به شما بگویم که بر خلاف امروزه که دید جامعه و حکومت نسبت به برابری حقوق زنان و مردان کمی منصفانه تر از قبل شده است ، حدود یک قرن پیش زنان در جامعه از پیش پا افتاده ترین حقوق و امکانات  نظیر حق رأی یا داشتن حق مالکیت بر اموال خود محروم بودند. و به همین علت، دلیلی برای کار کردن آنها و شاغل بودنشان وجود نداشت ؛ زیرا تمام دارایی و درآمد آنها تمام و کمال در اختیار شوهر یا پدرشان قرار میگرفت.
قطعا در آن شرایط حاکم، نبوغ و استعدادِ تعداد زیادی از زنان در نطفه خفه میشد  و تنها اندکی از آنها میتوانستند از تنه های سوخته شده ی درختان  به دست محدودیت های جامعه، سبز شوند و برویند و استعدادهای خود را به همگان ثابت کنند.

«به همین دلیل است که ناپلئون و موسولونی هر دو موکدا بر حقارت زنان اصرار می ورزند،

زیرا اگر زنان حقیر نبودند، آنها نمیتوانستند بزرگ باشند.»

شکافت ادبیات!

متنی که در قسمت بالاخواندید بخشی از کتاب «اتاقی از آن خود» اثر بانوی مؤلف «ویرجینیا وولف» میباشد که در سال 1925 میلادی تألیف و به چاپ رسیده است. وولف از تاثیر گذارترین فعال حقوق زنان در عصر خود یعنی قرن 20 میلادی میباشد، همانطور که گفتیم،در بخش های زیادی از تاریخ شاهد نابرابری های عظیمی بین حقوق زنان و مردان بودیم،  ویرجینیا وولف در بخش هایی از زندگی خود شاهد سطح بالایی از این ناعدالتی ها و نابرابری ها بود.
او خواندن و نوشتن را در خانه از پدر و معلم های خصوصیش فرا گرفت زیرا در آن زمان امکان تحصیل برای زن ها فراهم نبود و فقط مردان میتوانستند به مدرسه ها و کالج ها بروند.
به گفته پدر وولف او در بچگی به سبب شدت علاقه اش به کتاب و سرعت خواندش، کتاب هارا می بلعید!
نهاله ادبیات و نویسندگی از بچگی در وجود وولف کاشته شده بود و این نهال رفته رفته با گذشت زمان به یک درخت تنومند و بارور تبدیل شد که حاصل آن شاهکار های کم نظیری در سطح ادبیات جهان مانند  «خانم دالووی» ، «موج ها» ، «به سوی فانوس دریایی» ، «اتاقی از آن خود» و خیلی از آثار دیگر میباشد.

شاید هیچگاه استدلال ها و منطق های او برای برابری حقوق بین زنان و مردان عده ای از افراد را راضی نکند و بازهم ابهام های زیادی درون حرف های او باشد. ولی باید این را به شما بگویم که آثار او قطعا تیر خلاص را بر همه منتقدان وارد میکند.
مغز خلاق و ایده پرداز ،تسلط عمیق به بحث ، بازی با کلمات ، تیکه ها و گوشه کنایه های زهر دار ، شاید تنها نمونه های کوچکی از هنر او در نویسندگی باشد.

«بعد نوبت به بیسکوییت و پنیر رسید ، در این موقع پارچ آب دست به دست میگشت،

زیرا طبیعت بیسکوئیت این است که خشک باشد، و اینها تا مغزشان بیسکوییت بودند.»

چه چیزی پیش رو دارید؟!

اما شاید بپرسید که دقیقا قرار است از چه چیز هایی درون کتاب حرف زده شود!
شما در این کتاب با یک رویکرد کاملا جدید و نو مواجه خواهید شد ، وولف برای اولین بار با ابداع سبک جدیدی در ادبیات، نتایج تحقیقات و مقاله های خود را در قالب یک داستان شیرین و روان برای شما بازگو میکندکه بطور خاص نقد ادبی فمنیستی را شکل میدهد(یعنی آثار زنان را از ابتدا تا به امروز بطور دقیق از دیدگاه فمنیستی نقد میکند)
او هم در این کتاب و هم در باقیه کتاب های خود سعی در ابداع سبک های جدیدی از نویسندگی میباشد.
اولِ کتاب با یک «امَا» شروع میشود ، وولف با اینکار از ابتدای کار به شما میگوید که قرار است زیر پرسش های فراوانی برود و گفته ها و حرف های خود را یک به یک توجیه و اثبات کند.

از هدف های این کتاب تشویق زنان به نوشتن میباشد ولی هدف اصلی این کتاب بر استقلال مالی و فکریه زنان تأکید دارد. این کتاب در ابتدا در قالب یک سخنرانی با عنوان «زن و داستان» در دانشگاه نیوهام و گرتن بود ، بعد ها ایده ی اتاقی از آن خود به شکل داستان در وولف به وجود آمد که شاید فراتر از موضوع زن و داستان بود و به موضوع های گسترده تری می پرداخت.کتاب از زبان اول شخص روایت میشود و شما را به اعماق ذهن نویسنده برای کشف حقیقت میبرد.
این را هم باید بگویم که این کتاب تنها نقد آثار زنان نمیباشد و حتی اگر شما علاقه ای به اینگونه نقد ها ندارید میتوانید از این کتاب به عنوان یک محرک قوی در زندگی خود برای تلاش و رسیدن به اهداف خود استفاده کنید. شاید نیاز باشد که از کتاب جور دیگری برداشت کرد ولی چارچوب همان است ، شما باید فرمول را برای یافتن  راه خود پیدا کنید.

به خواندن ادامه دهید!

وقتی کتاب را شروع به خواندن کنید شاید تا حدود صفحه های 40 از گنگ بودن و روان نبودن داستان یا شاید هم ترجمه اذیت شوید ولی باید به شما بگویم که سعی کنید خود را به حدود صفحه های 40 تا 50 برسانید تا بتوانید وارد روند اصلی داستان شوید  و خود را به عنوان فرد دوم در مقابل نویسنده ببینید که میتواند بطور فعال در بحث ها شرکت کند و از داستان فوق العاده که به خوبی روایت شده است لذت ببرید.

«ما همه به بهشت میرویم ، وندایک هم با ماست!»

نظرات
دیدگاه‌ها

۴ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

 1. Mohsen ashrafi ۰۷ می ۲۰۲۰

  عالی بود آقای عطایی❤

  • میثم عطایی ۰۸ می ۲۰۲۰

   خوشحالم که خوشتون اومد آقای اشرفی

 2. حسآم ۰۸ می ۲۰۲۰

  یعنی فقط باید دخترا بخونن😅 ما نخونیمش؟

  • میثم عطایی ۰۸ می ۲۰۲۰

   چرا که نه ، باید، برای دخترها بود اگه پسر ها هم بخونن که خیلی خوب میشه.

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

‌The Last of Us II: ازعرش تا فرش!
‌The Last of Us II: ازعرش تا فرش!

۳۷ روز تا انتشار دومین بخش شاه ماهی کمپانی ناتی داگ یعنی "آخرین بازمانده از ما ۲"باقی مانده است و د...

اریحا نخستین شهر ساخت بشر، دروازه‌ای به سوی تمدن
اریحا نخستین شهر ساخت بشر، دروازه‌ای به سوی تمدن

سفر دور و دراز ما از آغاز هنر به نقطه‌ی عطف بزرگی به نام آغاز تمدن رسیده است. اریحا نخستین شهر ساخت ...

ثـنـا مرزبان
تاریخ ۹ ماه پیش
عکاسی از بَدو تولد !
عکاسی از بَدو تولد !

عکس ، یعنی ثبت خاطرات و لحظات ناب و عکاس ، فردی است که با ذوق و هنرش اقدام به ثبت تصاویر خارق العاده...