تاریخ هنر

تاریخ هنر ، لازم یا ملزوم؟

تاریخ ۳ می ۲۰۲۰، ساعت ۵:۳۲
زمان مطالعه ۳ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۶ نظر
تاریخ هنر

مطالعه  تاریخ هنر چه لزومی دارد؟ آیا فقط مختص هنرجو هاست؟ مطالعه آن چه کمکی برای شناخت هنر میکند؟ چه ارتباطی با سایر رشته ها دارد؟ در ادامه مطلب به بررسی دقیق تر این سوالات می پردازیم.

سبک، بعد زمانی و مکانی و بعد سوم

بدون مطالعه تاریخ هنر، شناخت سبک­های هنری امکان پذیر نیست. چگونه می­توان «لوحه پادشاه نارمر» را از «آفرینش آدم» اثر میکل آنژ باز شناخت بدون آنکه اطلاعی از تاریخی که در پس هر اثر است نداشته باشیم؟ اما مسئله فقط زمان و برهه ­ی تاریخی نیست جغرافیا به عنوان عامل تاثیرگذار در فرهنگ خود را از راه هنر هر منطقه می­شناساند و امضای خود را به عنوان ویژگی در ناخودآگاه هنرمند می­زند. بعد سوم تاریخ هنر، هنرمند به عنوان آفریننده اثر است.بیش از این بخشی از تاریخ هنر به مطالعه­ ی زندگینامه­ ی هنرمند اختصاص می­ یافت که در آن می­توان به تاثیر تاریخ و جغرافیای هر منطقه و نگرش هنرمند که خود تحت تاثیر فرهنگ است، رسید.

تاریخ هنر

بازنمایی و هدف

مورد دیگری که ارزش تاریخ هنر را بیش از پیش مشخص می­کند، مسئله بازنمایی است. برای مثال شیوه­ ی ترسیم آناتومی در مصرباستان چه چیزی به ما می­گوید؟ چه رابطه­ ای بین نگرش مصری­ ها با هنرشان وجود دارد؟ آیا مصریان همدیگر را چنین می­ دیدند؟ یا آرزو می­کردند که چنین باشند؟ یا به گفته­ ی کسانی که به رئالیسم معتقدند، مهارتی برای ترسیم واقعیت نداشتند؟ اگر اینگونه است آیا هنر به مثابه­ی دوربین عکاسی عمل می‌کند؟

هدف تاریخ هنر این نیست که بگوید کدام شیوه درست تر است یا درست تر بازنمایی می­کند؛ بلکه تبیین تاثیر فرهنگ در آثار هنری هر دوره و شناخت و ارزیابی هنر، از هر مکان و زمان است.

اهمیت تاریخ هنر وارتباط آن با دیگر رشته ها

تمدن های باشکوه گذشته، امپراطوری‌های گسترده و قدرتمند، آیین های بدوی و جریان‌های فکری خود را از طریق آثار به جا مانده و از راه تاریخ هنر به ما می‌شناسانند. چه چیزی بهتر از شهر«پومپئی» و «کلوسئوم» رُم می‌تواند عظمت امپراطوری روم را نشان بدهد؟ امپراطوری که بدون این یادگاری‌ها مثل افسانه‌ای خاموش است.

شاید مصری‌ها جاودانگی‌شان را نه با «کا» (بعد روحی انسان که در جهان بعد از مرگ زنده خواهد شد) بلکه با اهرام،مقبره‌ها و گنجینه‌های بی‌نظیرشان حفظ کرده‌اند واز طریق این آثار گویی بعد از چندین هزارسال زنده مانده‌اند و خود را به عنوان سندی از تمدن بی‌بدیل گذشته‌شان به جهانیان می‌شناسانند.

تاریخ فلسفه پیوند ناگسستنی با تاریخ هنر دارد. فلسفه و جریان‌های فکری در کالبد هنر هم ظهور می‌کند و خود را به ما می‌شناساند. برای مثال بازنمایی اومانیسم را می توان در پیکره تراشی‌های یونان دید.

در تاریخ هنر انسان موضوع مطالعه نیست بلکه در مطالعه به کمک پژوهشگر می‌آید و از این جهت می‌توان گفت این موضوع به انسان و انسان شناسی اعتبارمی‌بخشد؛پس می‌توان گفت که از آن نه تنها برای شناخت هنر، بلکه برای فلسفه، انسان شناسی، فرهنگ و در نهایت نشان‌دهنده رنج ها، لذت ها، دغدغه ها و اندیشه‌های بشر در طول تاریخ و شباهت‌های ما به عنوان انسان معاصر در دنیای مدرن با گذشته‌مان در طول تاریخ است.

هر کسی که قدم در راه هنر می‌گذارد چه برای آموختن باشد چه برای شناخت، با این موضوع مواجه می‌شود خواه به اجبار خواه به سبب علاقه، اما چه لزومی برای شناخت تاریخ هنر وجود دارد؟ سوالی که بسیاری از ما از خودمان می‌پرسیم. اکراه به آن شاید به دلیل بار منفی «تاریخ» است چون در ناخودآگاهمان تاریخ را سندی می‌پنداریم که با دست‌های سیاست آلوده شده یا گرد و غبار موزه‌ها و یا افسانه‌ای دور دست است هدف ستایش یا نکوهش تاریخ نیست؛ اما چگونه می‌توان خود را «هنردوست» دانست وقتی شناختی از آنچه ادعای دوست داشتنش را داریم نمی‌دانیم؟ این شناخت با مطالعه‌‎ی تاریخ هنر به دست می‌آید.

نظرات
دیدگاه‌ها

۶ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

 1. علیسان محمدی ۰۹ می ۲۰۲۰

  درود بسیار خوب و روان نوشته بودین .. مقدمه ای کامل و در عین حال خلاصه بودش واس تاریخ هنر خسته نباشید

  • ثـنـا مرزبان ۰۹ می ۲۰۲۰

   ممنونم خوش‌حالم که خوشتون اومده

 2. نوجوان ۰۹ می ۲۰۲۰

  🖒🖒 خیلی عالی

  • ثـنـا مرزبان ۰۹ می ۲۰۲۰

   ممنونم دوست عزیز

 3. زهرا بهرامن ۱۰ می ۲۰۲۰

  تو بهترینی آفرین بهت دوسته قشنگم❤❤❤❤

  • ثـنـا مرزبان ۱۱ می ۲۰۲۰

   ممنونم دوست عزیزم❤❤🌹🌹

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

مرز پرگهر کجاست؟
مرز پرگهر کجاست؟

مجموعه "مرز پرگهر" کتابهای دوزبانه ای است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با هدف حفظ فرهنگ های...

میثم عطایی
تاریخ ۱۰ ماه پیش
عکاسی از بَدو تولد !
عکاسی از بَدو تولد !

عکس ، یعنی ثبت خاطرات و لحظات ناب و عکاس ، فردی است که با ذوق و هنرش اقدام به ثبت تصاویر خارق العاده...

ترکیب بندی در عکاسی +
ترکیب بندی در عکاسی +

یکی از مباحث خیلی خیلی مهم توی عکاسی ترکیب بندی یا کمپوزیسیون هست. امروز میخوایم راجب ترکیب بندی توی...