عکاسی

عکاسی از بَدو تولد !

تاریخ ۵ می ۲۰۲۰، ساعت ۰:۰۵
زمان مطالعه ۸ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۲ نظر
عکاسی

عکس ، یعنی ثبت خاطرات و لحظات ناب و عکاس ، فردی است که با ذوق و هنرش اقدام به ثبت تصاویر خارق العاده و تکرار نشدنی میکند. برای شروع هر کار و هر چیز ، ابتدا باید تاریخچه اون رو بدونیم و ماهم برای شروع در ادامه این مقاله به بررسی تارخچه عکاسی میپردازیم و میخواییم ببینیم اصلا از کجا اومده.

برای شروع هر کار و هر چیز ، ابتدا باید تاریخچه اون رو بدونیم و ماهم برای شروع یک عکاسی …

باید بدونیم عکاسی چی هست و از کجا اومده؟

اولین دوربین عکاسی به چه صورت بوده؟

اولین بار چه کسی دوربین عکاسی رو وارد ایران کرده؟

و هزار تا سوال دیگه که ممکنه برای بعضیاتون جالب باشه اما برای بعضیا خسته کننده 🙂

پس برای شروع مختصری از تاریخچه این هنر خارق العاده رو میخونیم (اما به صورت جدی تر:/)

سخن بزرگان 🙂

برخلاف آنچه که تصور میشود، یک عکس همواره غیر قابل رویت است  و همان چیزی نیست که ما میبینیم. عکس برخلاف انواع دیگر انگارهای دیداری، برگردان تقلید و یا تاّویل از سوژه نیست بلکه در واقع نشانی از آن است.  (بورنت)

عکاسی دفاع در برابر اضطراب است،جانشینی برای خانواده فراهم میکندو این کمک را به مردم میکند که احساس کنند گذشته خاصی داشتند. (لاگرینچ 1980)

اصلا میدونی عکس چیه…؟

به طور کلی عکس ها نماینده ما از خاطراتمان هستند و لزوماً آنچه ما از خاطراتمون به یاد میاریم نیستن و حتی ممکنه چنتا خاطره با هم باشن چون خاطرات در ذهن ما هستند بعد از مدتی با هم ترکیب میشن و اصلاح میشن، ولی عکس معنای خودشو داره که معنای اصیل و واقعی است و نمیتواند انتظار خاطرات ذهنی ما را برآورده کند. به قول ستاک: لحظه عکس هرگز نمیتواند تکرار شود، چنین لحظه ای در عمق یاد گذشته ای نهفته که نسبت به اتفاقات و افراد موجود احساس میشود. (در کل منظورش اینکه گذشته بر نمیگرده و عکس ها یاد و خاطره گذشته رو برای ما زنده میکنن)

حالا که میدونیم عکس چیه بریم سراغ عکاسی…

عکاسی در لغت ، به معنی عکسبرداری از چیزی است و همچنین به عمل و شغل عکاس گفته میشود. (از اون حرفای جواد خیابانی بودا)
این هنر در اکثر زبان ها (photography) خوانده میشود که ترکیبی از دو کلمه یونانیفوتو به معنی نور و گرافی به معنای ثبت یا نگارش است. ( نورنگارش 🙂 ) که در دو مرحله انجام میشود: نخست، به دست آوردن تصویر به وسیله ی دوربین و ثبت آن روی نگاتیو (فیلم) یا گیرنده تصویر الکترونی کی و دوم ، ظاهر کردن تصویر مخفی حاصل از دوربین عکاسی و پایدارکردن آن.

سوراخ سوزنی تا اتاق تاریک

عکاسی توسط فرد خاصی کشف نشده ، بلکه نتیجه سالها تلاش بسیاری از افراد و نوآوری هایشان در طول تاریخ است اما اساس کار دوربین عکاسی از سال ها قبل وجود داشت. (چجوری؟) به این صورت که سال ها قبل در یونان نظریه ای وجود داشت که نور از چشم ما حرکت می کند و به اجسام می خورد و بازتاب ان باعث میشود ما آن را ببینیم اما ارسطو و اقلیدس با استفاده از تئوری سوراخ سوزنی (اسم بهتر نبود براش بزارن؟) خلاف این نظریه را اثبات کردند که این شروعی بود برای صنعت عکاسی…
این تئوری بعد ها کامل تر شد و به اتاق تاریک نام گرفت (آها این بهتره)

 

اتاق تاریک منجر به تکامل عکاس ی و پیدایش دوربین عکاسی شد. اتاق تاریک عبارت از اتاقی بدون پنجرهاست که بجز روزن های که بر یکی از دیوا رهای اتاق تعبیه شده ، هیچ نوری به آن وارد ن میشود. تصاویر یا چشم اندازهای روبه روی روزنه به صورت وارونه بر دیوار روبرویش بازتاب می یابد که قابل دیدن است. بعضی از نگارگران از تصاویر بازتاب یافته به عنوان الگوی نقاشی استفاده می کردند و یا حتی بعضی ها برای نمایش آثار خود برای دیگران از این روش استفاده میکردند.

(خیلی نمیخوام سرتونو درد بیارم بهرحال اندازه اتاق تاریک کوچیک و کوچیک تر شد و با آزمایش هایی که روی نقره تونستن یه ماده حساس به نور درست کنن اما فرایند دریافت و چاپ عکس بسیار طولانی بود)

شاید براتون جالب باشه : شاید جالب باشه بدونید که اون محلولی که توی فیلمای قدیمی عکس رو داخلش میزارن تا چاپ بشه چی بوده ؟

در این روش، به‌جای استفاده از صفحات نقره، ازکاغذ حساس‌شده به نیترات نقره با ترکیبی از سدیم کلرید و اسید گالیک استفاده کردند.که کاغذ حساس‌شده به مدت دو دقیقه نوردهی می‌شد و پس از آن یک تصویر پنهان بوجود می‌آمد که آن ‌را با استفاده از پتاسیم یدید و سدیم سولفات در اندازه‌های کوچکتر ثبت می‌کرد. (عجب حرکت خفنی…از همین حرکتا که پلیسا تو فیلمای قدیمی میزنن.)

تئوری عکس رنگی سه‌رنگ ، توسط جیمز کلرک ماکسول فیزیکدان انگلیسی در سال ۱۸۵۵ پیشنهاد شده بود. برپایه ی نظریه ی او، نور مرئی از سه رنگ اساسی قرمز، سبز و آبی ،  تشکیل شده‌است. پس فیلمی از سه لایه ساخت که هر لایه ی آن نسبت به یکی از سه رنگ‌های اولیه حساس بود و توانست نخستین عکس ‌رنگی را در سال ۱۹۶۱ به ثبت برساند.

ساخت از ما ، شما فقط دکمه را فشار دهید 🙂

جورج ایستمن آمریکایی در سال ۱۸۸۴ میلادی فیلم رول را که فیلمی از جنس پلاستیک آغشته به امولسیون ژلاتینی است را ابداع کرد و با ساخت دوربین جعبه‌ای در سال ۱۸۸۸، عکاسی را برای مردم عادی مقرون به صرفه نمود و تحول مهمی در عکاسی ایجاد کرد؛ شعار تبلیغاتی کمپانی کداک برای دوربین‌هایش چنین بود که «شما دکمه را فشار دهید، بقیه‌اش را ما انجام می‌دهیم.»

هدیه ای از انگلستان به قاجار

اولین دوربین به دستور محمد شاه قاجار از روسیه و انگلیس وارد ایران شد.(البته بعضیا میگن براش هدیه فرستادن) و چون دستگاه های روسی زودتر از دستگاه های انگلیسی به ایران رسید نیکلای پاولوف دیپلمات جوان روس اولین عکس‌برداری را در خاک ایران انجام داد.(جالبه بدونید که این عکس در تبریز گرفته شده)

آقارضا عکاس‌ باشی اولین عکاس حرفه‌ای دربار قاجار در زمان ناصرالدین شاه بود که بسیاری از اتفاقات مربوط به دربار وقت را با دوربین‌های مدرن‌تر ثبت کرد.(آها پس اینم از اولین عکاس ایرانی)

دوره پنجاه ساله سلطنت ناصرالدین شاه را باید دوره شکوفایی عکاسی در دوران قاجار دانست چون که خود اهل ذوق و هنر بود.

ناصر الدین شاه با توجه به علاقه شخصی که به عکاسی داشت توانست برای اولین بار با تاسیس دارالفنون و ایجاد رشته عکاسی این هنر را در ایران ثبت کند. در آن زمان واژه «عکاس‌باشی» بالاترین رتبه فنی در صنف عکاسی به حساب می‌آمد.

ناصرالدین شاه خودش نیز به کار عکاسی ، ظهور فیلم و چاپ عکس پرداخت. از جمله عکس های معروفی که ناصرالدین شاه از خود به جا گذاشته است ، عکسی از مهدعلیا (مادرشاه) و زنان حرمسرایش است. وی به غیر از عکاسی از زنان و سوگلی هایش ، از بناها ، مناظر ، شکارگاه ها ، ییلاقات و زندانیان سیاسی عکس می انداخت.( خلاصه که از هرچی دم دستش میدیده عکس میگرفته)

با روی کار آمدن پهلوی اول، عکس های بجای مانده در آن دوران بیشتر از احداثاث ، عمارات ، پل ها ، ساختمان ، دانشگاه ، خیابان کشی ، شهرسازی ، پارک ، دانشکده ومدرسه است. (همه چی دیگه…)

تاریخ ، عبدالله قاجار را پدر عکاسی ایران معرفی میکند و عکس های متعلق به دوران قاجار که توسط وی تهیه شده است باعث ترقی و پیشرفت وی در این رشته بیش از سایر رشته ها شد.

ماجرای عکس دار کردن شناسنامه ها وترسیدن مردم از عکس گرفتن

با روی کار آمدن پهلوی اول، دستور عکس دار شدن سجل (همون شناسنامه خودمون بابا) داده شد و مردم به اجبار با عکس و عکاسی سر و کار پیدا کردند.

عکس گرفتن ها برای ثبت احوال ، ماجراهای خنده آوری را در تهران آن روزگار ایجاد کرد و برخی از مردم از دوربین عکاسی وحشت داشتند و حاضر به نشستن در جلوی آن نبودند یا اینکه خودشان را مچاله می کردند و یا با دست های شان صورت شان را می پوشانیدند(میپوشانیندی 🙂 ) در نتیجه عکاسان وقت زیاد را صرف ادا و اطوار های عامه مردم می کردند و با سخنان شان به آنها قوت قلب می دادند تا ترس شان از بین برود.

به عنوان مثال اگر پیرمردی برای عکاسی می آمد و ترس داشت، عکاس به وی می گفت اگر دوست داری مسجد آبادی یا محله تان را ببینی، تکان نخور و داخل سوراخ دوربین را نگاه کن که الان آن منظره جلویت نمایان می شود و یا اگر جوان بود، عکاس از وی می پرسید که کدام یک از رفقایت را دوست داری و وقتی جواب می داد، فلانی به او می گفت، جُم نخور، اکنون دوستت را داخل دوربین می بینی.(چه دردسری داشته عکاس بودن)

خانم های عکاس

به دلیل عمومیت یافتن عکاسی در خانواده های اعیان و اشراف، چند نفر از زنان و دختران نیز به تجربه کردن این صنعت نوظهور پرداختند و معروف ترین آنها که نامش به عنوان اولین عکاس زن ایران به ثبت رسیده، اشرف السلطنه همسر محمدحسن خان اعتمادالسلطنه بود اما نخستین زنی که به عکاسی عمومی پرداخت، خانم حداد بود که زنان برای گرفتن عکس به عکاسخانه وی در میدان شاهپور می رفتند.

خلاصه که عکاسی پیشرفت کرد و دوربین های عکاسی روز به روز بهتر شدند تا جایی که امروزه عکس یکی از مهم ترین عناصر زندگی ادم هاست و توی دست هر ادمی یه گوشی هست که مجهز به دوربینه برای عکاسی و تونستیم خلاصه مختصری از پیدایش عکاسی بدونیم و توی قسمت های بعد بیشتر با هم دوربین های عکاسی و هم تکنیک های عکاسی آشنا میشیم.

نظرات
دیدگاه‌ها

۲ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

  1. Nahid Hadafmand ۱۱ می ۲۰۲۰

    Xeyli jaleb boud maxsusn sabke neveshtari xasetoun Etelat xub & kameli ro neveahtin 👌🏼

    • امیرحسین آزادی ۱۱ می ۲۰۲۰

      ممنون لطف دارید 3> :) تو ادامه کار با ما همراه باشید که کلی کار خفن قراره انجام بدیم...

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

ترکیب بندی در عکاسی +
ترکیب بندی در عکاسی +

یکی از مباحث خیلی خیلی مهم توی عکاسی ترکیب بندی یا کمپوزیسیون هست. امروز میخوایم راجب ترکیب بندی توی...

VALORANT: حاصل ازدواج دو بازی موفق!
VALORANT: حاصل ازدواج دو بازی موفق!

والرانت یک بازی اول شخص شوتر ، مولتی پلیر و رایگان می باشد . والرانت به صورت رسمی 1 مارچ 2020 در ق...

ترکیب بندی در عکاسی
ترکیب بندی در عکاسی

یکی از مباحث خیلی خیلی مهم توی عکاسی ترکیب بندی یا کمپوزیسیون هست. امروز میخوایم راجب ترکیب بندی صحب...