کتاب

کتاب هایی که باید بخوانید؛ مخصوص کتاب نخوان ها (قسمت اول)

تاریخ ۱۶ می ۲۰۲۰، ساعت ۷:۴۵
زمان مطالعه ۵ دقیقه برای مطالعه
تعداد کامنت ۲ نظر
کتاب

با وجود کم رنگ شدن کتاب و کتاب خوانی در جامعه ی حاضر، هنوز هم کتاب هایی وجود دارند که بتوانند شما را عاشق کتاب خوانی کنند و حتی بتوانند مسیر زندگیه شما را عوض کنند ، در ادامه به معرفی برخی از این کتاب ها خواهیم پرداخت.

درعصر حال و امروزی با وجود سرگرمی ها و عوامل متعددی که زمان و فکر انسان را به خود مشغول کرده است، شاید کتاب ها کم کم دارند به باد فراموشی سپرده میشوند. این امر موجب کم رنگ شدن کتاب خوانی در بین اقشار مختلف جامعه شده است، در ادامه مقاله به معرفی برخی از کتاب ها خواهیم پرداخت که ارزش خواندن چند باره را دارند و میتوانند شما را عاشق کتاب خوانی کنند.

1.کیمیاگر – پائولو کوئیلو

«خورشید گفت: عشق ورزیدن را آموخته ام، میدانم اگر اندکی دیگر به زمین نزدیک شوم، همه چیز در آن خواهد مرد»

چوپانه رویا پرداز

«کیمیاگر» داستان جوانی به اسم «سانتیاگو» را روایت میکند که  در دشت های وسیع اسپانیا تعدادی گوسفند دارد و چوپانی میکند. سانتیاگو پس از دیدن رویاهایی مشابه به هم که نشان دهنده وجود گنجی عظیم در زندگی او بود ،خود را ملزم به جستوجو و یافتن آن دانست.روزی هنگام رفتن به شهر و هنگام فروختن پشم گوسفند هایش با چندکولی و پیر زن پیشگویی برخورد میکند و از او میخواهد که خوابش را تعبیر کند ، پیرزن وعده گنج عظیمی را به او میدهد و اورا به سمت اهرام مصر هدایت میکند.
کل داستان، شرح این سفر پر از ماجراجویی است که همراه با فراز ها و نشیب های زیادی همراه خواهد بود.

سورئالیستِ عرفانی!

رمانه کیمیاگر نوشته «پائولو کوئیلو» میباشد که در سال 1988 نوشته و به چاپ رسیده است.سبک نوشتاریه پائولو کوئیلو در کیمیاگر سبک سورئال میباشد. او سعی در ادغام رویا و حقیقت دارد. در کل، سورئالیست ها اصرار در پر اهمیت جلوه دادن رویاها ، احساسات لحظه ای و عبور نکردن از اتفاقات به ظاهر شانسیه پیش آمده و ایجاد دریچه ای بین رویا و حقیقت هستند. شما در این کتاب به وضوح تمام این معانی و عنصر ها را مشاهده خواهید کرد.
همچنین شما این کتاب را از دیدگاه های بسیاری میتوانید بخوانید و از آن برداشت کنید ، هم از دیدگاه فلسفه غرب و هم از دیدگاه فلسفه شرق و عرفان.

کیمیاگر بدون شک یک شاهکار در ادبیات است!

شما در این کتاب به معانیه عمیقی مانند جبر و اختیار ، زندگی و هدف ، عشق فانی و عشق واقعی ، عوامل بازدارنده و عوامل کمک کننده، پی خواهید برد. همچنین شما در این کتاب ادغام بینظیر رویا را با واقعیت خواهید دید که زیر لایه ها و نماد های زیادی دارد.
کیماگر از جمله کتاب هایی است که با پایان بندیه دقیق و خلاقانه شما را کاملا شوکه میکند.
کیمیاگر به بیش از 50 زبان در جهان ترجمه شده است و از آن بیش از 65 میلیون نسخه به فروش رفته است.

2.شازده کوچولو – آنتوان دوسنت اگزوپری

«شازده کوچولو از گل پرسید : آدم ها کجایند؟
گل گفت : باد به اینور و آنورشان می برد، این بی ریشگی حسابی اسباب دردسرشان شده»

شاهکارِ «اگزو پری»

«شازده کوچولو» شاهکاره بی بدیله «آنتوان دوسنت اگزوپری» میباشد. این کتاب با نماد گرایی، اتفاقات و حوادث پیش آمده در خلال داستان را به مسائل عمیق فلسفی  و روان شناختی تشبیه میکند.
همچنین این کتاب سومین کتاب پرفروش در قرن اخیر میباشد.

پسرک عجیب!

این رمان در مورد خلبانی است که به علت نقص فنی در دل آفریقا سقوط میکند. او پس از سقوط با یک پسرک مرموز و عجیبی برخورد میکندکه شبیه بقیه ساکنان زمین نیست. خلبان پس از آشنایی با او همراه میشود و داستان زندگیه آن پسرک کوچک که اسمش «شازده کوچولو» است را از زبان خودش میشنود. او از سفر های خودش از سیاره های مختلف میگوید و در انتها به زمین میرسد.

معماریه دقیق داستان

زبانه بیانه داستان به گونه ی خارق العاده ای است که باعث میشود داستان را هم یک بچه 10 ساله و هم یک فرد بالغ و اندیشمند از دیدگاه خودش ببیند و تحلیل کند. این داستان دارای زیر لایه های زیادی میباشد که شما بنا به درکتان میتوانید به زیر لایه های عمیق تری دست پیدا کنید.

اگر بخواهم در یک جمله بگویم:
شازده کوچولو روایت موجودی است که از یک سیاره دیگر می آید و انسان ها و زمین را جور دیگر میبیند.

3.قلعه حیوانات – جورج اورول

«بشر یگانه دشمن واقعی ماست. بشر را از صحنه دور سازید.
ریشه گرسنگی و بیگاری برای ابد خشک می شود. بشر یگانه مخلوقی است که مصرف می کند و تولید ندارد»

انقلاب حیوانات ظلم دیده علیه بشر!

«قلعه یا مزرعه حیوانات» داستان یک مزرعه ی زراعی در انگلستان میباشد که به دست «آقای جونز» اداره میشود. آقای جونز مزرعه دار بی رحمی است که از حیوانات بیش از اندازه و ظرفیتشان کار میکشد و در آخر آنهارا سلاخی میکند یا وقتی از کار بیوفتند آنهارا به گونه های مختلفی میکشد.
داستان از یک خوک پیر و با خردی به اسم «میجر» شروع میشود. میجر پیر یک شب خواب معنا داری را میبیند . اوروز بعد  همه حیواناته مزرعه ی آقای جونز را گرد هم جمع آوری میکند و از فلاکت و وضعیت اسف بار فعلیه آنها برای حیوانات سخن میگوید و پس از نطق طولانی و مؤثر همه حیوانات را تشویق به پرپایی انقلاب میکند.
همین نطق و روشن سازیه خوک پیر ، در آینده ای نه چندان دور باعث ایجاد اولین انقلاب حیوانات بر علیه بشر دوپا میشود.

نداشتن اصطحلاک در طول سالها!

این کتاب به بیانه شیرین و طنز آمیزی نوشته شده است که باعث میشود مخاطب بتواند به راحتی با داستان ارتباط برقرار کند و اجزا و بخش های مختلف داستان را به خوبی لمس کند. با وجود اینکه موضوع اصلیه این داستان مقطعی میباشد ولی داستان به گونه ای روایت شده است که میتواند در هر زمانی به جامعه ی حاضر تشبیه شود.

انقلاب کمونیست ها در مقایسه با انقلاب حیوانات

«اریک آرتو بلر» ملقب به «جورج اورول» نویسنده و منتقد سیاسیه متولد سال 1903 میباشد. یکی از معروف ترین کتاب او قلعه حیوانات میباشد که در سال 1945 به چاپ رسیده است. قلعه حیوانات از قوی ترین تمثیل های انتقادیه  انقلاب کمونیستیه استالین میباشد. این انقلاب با اهداف و رویاهای مشخصی به وجود آمد ولی در ادامه با مشکلات گوناگونی روبرو شد.

نماد گرایی

بنیه و اساس قلعه حیوانات بر پایه نماد گرایی میباشد . حیوانات مختلف در داستان نماد انسان های گوناگون در جامعه هستند. اورول به خوبی توانسته است با به وجود آوردن یک داستان سمبلیک، جامعه و انقلاب انسانی را به انقلاب و جامعه حیوانی تشبیه کند که در آن به جای انسان ها حیوانات بخش های گوناگون آنرا تشکیل میدهند.

نظرات
دیدگاه‌ها

۲ دیدگاه برای این مقاله ثبت شده است.

  1. محمد رضا ستاری ۱۶ می ۲۰۲۰

    کیمیاگرا محشره باید اون‌یکی ها هم بخونیم جرج اورال با 1984 پایه افکار سیاسی رو تغییر داد عالی

    • میثم عطایی ۱۷ می ۲۰۲۰

      بله واقعا همینطوره ، آثار جورج اورول ترکیب بینظیری از سیاست و ادبیات هستش

خوشحال میشیم نظرتون رو بدونیم 😉

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشابه
نوشته‌های رندوم

خواندن مقاله‌های زیر رو به شما پیشنهاد میکنیم 🙃

کمی انسانم و بسیار گنجشک ؟
کمی انسانم و بسیار گنجشک ؟

این روزها بیشتر دلم می خواهد کتاب بخوانم ،کتابهای داستان ،شعر و …… خودم را به صرف انواع نوشیدنی ،موس...

میثم عطایی
تاریخ ۱۱ ماه پیش
مرز پرگهر کجاست؟
مرز پرگهر کجاست؟

مجموعه "مرز پرگهر" کتابهای دوزبانه ای است که کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با هدف حفظ فرهنگ های...

میثم عطایی
تاریخ ۱۰ ماه پیش
سریال Euphoria ؛ روند زندگی بعد از اُوِردوز
سریال Euphoria ؛ روند زندگی بعد از اُوِردوز

با گذشت زمان، معضلات و مشکلاتی که گریبان گیر نوجوانان میشه با خطرات بیشتری همراهه. امروزه تو همه ی ج...

سنا فرج پور
تاریخ ۱۱ ماه پیش